Poczet królów Anglii

DYNASTIA CERDICINGAS

Egbert król Wessexu od 802 roku między 4 lutego 839 roku a czerwcem 839 roku, bretwald "Anglii" od 825 do między 4 lutego 839 roku a czerwcem 839 roku

Ethelwulf (Aerhlwulf) król Wessexu między 4 lutego 839 roku a czerwcem 839 roku do 855 roku i od 857 roku do 13 stycznia 858 roku

Ethelbald (Aethebalda) król Wessexu od 855 roku do 856 roku i od 858 roku do 20 grudnia 860 roku

Ethelbert król Wessexu od 20 grudnia 860 roku do 865 roku

Ethelred I król Wessexu od 865 roku do 23 kwietnia 871 roku

Alfred "Wielki" król Wessex od 23 kwietnia 871 roku do 26 października 899 roku, król Anglossasów od 879 roku do 26 października 899 roku

Ethelwald Cerdicingas pretendent do tronu Wessexu

Edmund Cerdicingas wicekról Wessexu

Edward I "Starszy" król Anglii od 26 października 899 roku do 17 lipca 924 roku

Elfward król Anglii od 17 lipca do 1 sierpnia 924 roku

Athelstan (Ethelstan) król Anglii 1 sierpnia 924 roku do 27 października 939 roku

Edmund I "Starszy" król Anglii od 27 października 939 roku do 26 maja 946 roku

Edred król Anglii od 26 maja 946 roku do 23 listopada 955 roku

Edwin "Saski" król Anglii od 23 listopada 955 roku do 1 października 959 roku

Edgar (I) "Spokojny" król Anglii od 1 października 959 roku do 8 lipca 975 roku

Edward II "Męczennik" król Anglii od 8 lipca 975 roku do 18 marca 978 roku

Ethelred II (III) "Bezradny" król Anglii od 18 marca 978 roku do 1013 roku

Elfrida z Devon (Alfrida, Elfthryth) regentka Anglii od 18 marca 978 roku do 984 roku

DYNASTIA SKJOLDUNÓW

Swen "Widłobrody" król Anglii od 25 grudnia 1013 roku do 3 lutego 1014 roku

DYNASTIA CERDICINGAS

Ethelred II (III) "Bezradny" (ponownie) król Anglii od 3 lutego 1014 roku do 23 kwietnia 1016 roku

Edmund II "Żelaznoboki" król Anglii od 23 kwietnia do 18 października 1016 roku

DYNASTIA SKJOLDUNGÓW

Kanut I "Wielki" król Anglii od 18 października 1016 roku do 12 listopada 1035 roku

Harthacnut II "Surowy" król Anglii od 12 listopada 1035 roku do 1037 roku

Harold I "Zajęcza Stopa, Zająconogi" król Anglii od 12 listopada 1035 roku do 17 marca 1040 roku

Harthacnut II "Surowy" król Anglii od 17 marca 1040 roku do 8 czerwca 1042 roku

DYNASTIA CERDICINGAS

Edward III "Święty, Wyznawca" król Anglii od 8 czerwca 1042 roku do 5 stycznia 1066 roku

DYNASTIA z WESSEXU

Harold II Godwinson król Anglii od 5 stycznia 1066 roku do 14 października 1066 roku

DYNASTIA CERDICINGAS

Edgar (II) "the AEtheling" król Anglii od 15 października do 10 grudnia 1066 roku

DYNASTIA FitzROBERT

William I "Bastard, Zdobywca" król angielski od października 1066 roku do 7 września 1087 roku

Wilhelm II "Rudy" król angielski od 7 września 1087 roku do 2 sierpnia 1100 roku

Henryk I "Piękny Klerk" król angielski od 2 sierpnia 1100 roku do 1 grudnia 1135 roku

Edyta=Matylda Canmore regentka Anglii od 1101 roku do 1106 roku

Roger (Roger le Poer) justiciar Anglii (de facto) bez tytułu od 1102 roku do 1116 roku, regent Anglii od 1123 roku do 1126 roku

Ralf Basset justiciar Anglii bez tytułu w 1116 roku

Richard Basset justiciar Anglii od około 1120 roku do około 1135 roku

DYNASTIA DeCHAMPAGNE

Stepfan z Blois król angielski od 22 grudnia 1135 roku do 8 kwietnia 1141 roku

DYNASTIA FitzROBERT

Matylda królowa angielska od 2 lutego (faktycznie od 8 kwietnia) 1141 roku do 7 grudnia 1141 roku

DYNASTIA DeCHAMPAGNE

Stefan z Blois król angielski (ponownie) od 7 grudnia 1141 roku do 25 października 1154 roku

Eustachy I z Blois król angielski od 6 kwietnia 1152 roku do 17 sierpnia 1153 roku

DYNASTIA INGELGER-ANJOU (GÁTINAIS-ANJOU) - PLANTAGENÊT

Henryk II "Andegaweński, Curtmantle, Fitzempress" król Anglii od 25 października 1154 roku do 6 lipca 1189 roku

Eleonora (Aliénor) Guilhemide z Poitou regentka Anglii w 1155 roku i od 1158 roku do 1160 roku

Robert II "Dzwonnik" de Beaumont-le-Roger justiciar Anglii od października 1155 roku do 5 kwietnia 1168 roku

Richard de Lucy justiciar Anglii od 1154 roku do około września 1178 roku/ Wielkanocy 1179 roku

Henryk (III) "Młody Król" król Anglii od 14 czerwca 1170 roku do 11 czerwca 1183 roku

Ranulf de Glanville justiciar Anglii od 1180 roku do 1189 roku

Ryszard I "Lwie Serce" król Anglii od 6 lipca 1189 roku do 12 sierpnia 1189 roku, król Anglii od 12 sierpnia 1189 roku do 6 kwietnia 1199 roku

Eleonora (Aliénor) Guilhemide z Poitou regentka Anglii od 1189 roku do 1191 roku i od 1192 roku do 1199 roku

William III de Mandeville justiciars Anglii od 1189 roku do 14 listopada 1189 roku

Hugo de Puiset justiciars Anglii od 1189 roku do 1190 roku

William Longchamp justiciars Anglii od grudnia 1189 roku do 1191 roku, regent Anglii od 12 grudnia 1189 roku do 13 marca 1194 roku

Walter de Coutances justiciar de facto Anglii od 5 października 1191 roku do 25 grudnia 1193 roku

Hubert Walter justiciar Anglii od 25 grudnia 1193 roku do 11 lipca 1198 roku, regent Anglii od 12 maja 1194 roku do 6 czerwca 1199 roku

Geoffrey Fitz Peter de Madeville justiciars Anglii od 11 lipca 1198 roku do 14 października 1213 roku

Jan I "Bez Ziemi" Lord Anglii (Dominus Anglorum) od 8 kwietnia do 27 maja 1199 roku, król Anglii od 27 maja 1199 roku do 18 października 1216 roku

Peter des Roches justiciars Anglii od 1213 roku do 1215 roku

Hubert de Burgh justiciars Anglii od czerwca 1215 roku (dożywotni urząd od 27 kwietnia 1228 roku) do 1232 roku (oficjalnie zrezygnował 28 maja 1234 roku)

Ludwik Robertyng-Capet król Anglii (proklamowany w maju 1216 roku) od 2 czerwca 1216 roku do 11 września 1217 roku

Henryk III król Anglii od 18 października 1216 roku do 16 listopada 1272 roku

Eleonora Sunifred z Urgel regentka Anglii od 6 sierpnia 1253 roku do 29 maja 1254 roku

Wilhelm Marshal gubernator Anglii od 11 listopada 1216 roku do 9 kwietnia 1219 roku

Hubert de Burgh regent Anglii od kwietnia 1219 roku do stycznia 1227 roku

Stephen de Segrave justiciars Anglii od 1232 roku do 1234 roku

justiciars Anglii - vacant w 1258 roku

Hugh Bigod justiciar Anglii od 1258 roku do 1260 roku

Hugh le Despencer justiciar Anglii od 1260 roku do maja 1261 roku

Sir Philip Basset justiciar Anglii od 13 listopada 1259 roku do lipca 1263 roku

Hugh le Despencer justiciar Anglii (ponownie) od lipca 1263 roku do 4 sierpień 1265 roku

Simon V de Montfort "niekoronowany król" od 14 maja 1264 roku do 4 sierpnia 1265 roku

Edward I "Długonogi" król Anglii od 1272 roku do 1307 roku

Walter Giffard, Archbishop of York (b. c.1225 - d. 1279) członek Rady Regencyjnej Anglii od 20 listopada 1272 roku do 2 sierpnia 1274 roku

Roger Mortimer, Lord of Wigmore (b. 1231 - d. 1282) członek Rady Regencyjnej Anglii od 20 listopada 1272 roku do 2 sierpnia 1274 roku

Sir Philip Basset wyznaczony na członka Rady Regencyjnej Anglii (zmarł przed objęciem funkcji)

Robert Burnell, Bishop of Bath (b. c.1239 - d. 1292) członek Rady Regencyjnej Anglii od 20 listopada 1272 roku do 2 sierpnia 1274 roku

Edmund, Earl of Cornwall (b. 1249 - d. 1300) regent Anglii od 13 maja 1286 roku do 12 sierpnia 1289 roku

Edward II król Anglii od 7 lipca 1307 roku do 20 stycznia 1327 roku

Edward III król Anglii od 24 stycznia 1327 do 21 czerwca 1377 roku

Richard II król Anglii od 21 czerwca 1377 roku do 30 września (faktycznie do 19 sierpnia) 1399 roku

DYNASTIA INGELGER-ANJOU (GÁTINAIS-ANJOU) - PLANTAGENÊT-LANCASTER

Henry IV (Bolingbroke) król Anglii od 30 września (faktycznie od 19 sierpnia) 1399 roku do 20 marca 1413 roku

Henry V król Anglii od 20 marca 1413 roku do 31 sierpnia 1422 roku

Henry VI król Anglii od 31 sierpnia 1422 roku do 10 lipca 1460 roku (uwięziony)

John, Duke of Bedford (b. 1389 - d. 1435) protektor Anglii od 5 grudnia 1422 roku do 6 listopada 1429 roku

Humphrey, Duke of Gloucester (b. 1390 - d. 1447) protektor Anglii od 5 grudnia 1422 roku do 6 listopada 1429 roku

Richard Plantagenet, Duke of York (b. 1411 - d. 1460) protektor Anglii od 3 kwietnia 1454 roku do lutego 1455 roku i od 19 listopada 1455 roku do 25 lutego 1456 roku

DYNASTIA INGELGER-ANJOU (GÁTINAIS-ANJOU) - PLANTAGENÊT-YORK

Edward IV król Anglii od 4 marca 1461 roku do 2 października 1470 roku

DYNASTIA INGELGER-ANJOU (GÁTINAIS-ANJOU) - PLANTAGENÊT-LANCASTER

Henryk VI (ponownie) król Anglii od 5 października 1470 roku do 11 kwietnia 1471 roku

DYNASTIA INGELGER-ANJOU (GÁTINAIS-ANJOU) - PLANTAGENÊT-YORK

Edward IV (ponownie) król Anglii od 11 kwietnia 1471 roku do 9 kwietnia 1483 roku

Edward V król Anglii od 9 kwietnia do 25 czerwca 1483 roku

Richard Plantagenet, Duke of Gloucester (b. 1452 - d. 1485) lord protector Anglii od 30 kwietnia do 26 czerwca 1483 roku

Ryszard III król Anglii od 26 czerwca 1483 roku do 22 sierpnia 1485 roku

DYNASTIA TUDORÓW

Henryk VII król Anglii od 22 sierpnia 1485 roku do 21 kwietnia 1509 roku

"Edward VI" (Lambet Simnel) (b. c.1477 - d. c.1525) "król" Anglii od 24 maja 1487 roku do 16 czerwca 1487 roku

Henryk VIII król Anglii od 21 kwietnia 1509 roku do 28 stycznia 1547 roku

Edward VI król Anglii od 28 stycznia 1547 roku do 6 lipca 1553 roku

Edward Seymour, Duke of Somerset (b. 1500 - d. 1552) Lord Protector Anglii od 1 lutego 1547 roku do 13 października 1549 roku

John Dudley, Duke of Northumberland (od października 1551 roku) (b. 1502 - d. 1553) regent Anglii od 13 października 1549 roku do 6 lipca 1553 roku

DYNASTIA GREY

Joanna I królowa Anglii od 6 (formalnie od 10 lipca) do 19 lipca 1553 roku

DYNASTIA TUDORÓW

Maria I "Krwawa" królowa Anglii od 19 lipca 1553 roku do 17 listopada 1558 roku

DYNASTIA HABSBURGÓW

Filip król-małżonek Anglii od 25 lipca 1554 roku do 17 listopada 1558 roku

DYNASTIA TUDORÓW

Elżbieta I królowa Anglii od 17 listopada 1558 roku do 24 marca 1603 roku

DYNASTIA STUARTÓW

Jakub I król Anglii od 24 marca 1603 roku do 27 marca 1625 roku

Karol I król Anglii od 27 marca 1625 roku do 30 stycznia 1649 roku

Karol II król Anglii od 6 sierpnia do 15 października 1651 roku

COMMONWEALTH od 4 stycznia 1649 roku do 16 grudnia 1653 roku

Oliver Cromwell kapitan generalny i komendant główny Republiki Angielskiej od 20 kwietnia 1653 roku do 4 lipiec 1653 roku i 12 grudnia roku do 16 grudnia 1653 roku

PROTEKTORAT od 4 stycznia 1649 roku do 16 grudnia 1653 roku

Oliver Cromwell lord protektor Anglii od 16 grudnia 1653 roku do 3 września 1658 roku

Ryszard (Richard) Cromwell lord protektor Anglii od 3 września 1658 roku do 7 maja 1659 roku

COMMONWEALTH od 7 maj 1659 roku do 25 października 1659 roku

KOMITET BEZPIECZEŃSTWA od 25 października do 23 grudnia 1659 roku

Jan (John) Lambert od 25 października 1659 roku do 23 grudnia 1659 roku (zmarł w 1684 roku)

COMMONWEALTH od 24 grudnia 1659 roku do 8 maja 1660 roku

Jerzy (George) Monck od 25 kwietnia 1660 roku do 8 maja 1660 roku (zmarł w 1670 roku)

DYNASTIA STUARTÓW

Karol II król Anglii od 8 maja 1660 roku do 6 lutego 1685 roku

Jakub II król Anglii od 6 lutego 1685 roku do abdykacji 12 lutego 1689 roku

Interregnum 1688-1689

RADA PARÓW KRÓLESTWA

Laurence Hyde, Earl of Rochester (b. 1642 - d. 1711) Przewodniczących parów królestwa od 11 do11 grudnia 1688 roku

George Savile, Marquess of Halifax (b. 1633 - d. 1695) Przewodniczących parów królestwa od 12 do 28 grudnia 1688 roku

William Henry Prince of Orange (b. 1650 - d. 1702) Przewodniczących parów królestwa od 28 grudnia 1688 roku do 23 lutego 1689 roku

Maria II królowa Angli od 23 lutego 1689 roku do 7 stycznia 1695 roku

DYNASTIA NASSAU-ORANGE

Wilhelm III król Anglii od 23 lutego 1689 roku do 8/19 marca 1702 roku

DYNASTIA STUARTÓW

Anna I królowa Anglii od 8/19 marca 1702 roku do 12 sierpnia 1714 roku

władcy Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii

PRETENDENCI

DYNASTIA MORTIMER

Roger Mortimer pretendent do tronu Anglii od 1400 roku do 1425 roku

DYNASTIA AVIZ

Alfons I (król Portugalii 1438-1481) pretendent do tronu Anglii od 1471 roku do 1481 roku

Jan II (król Portugalii) pretendent do tronu Anglii od 1481 roku do 1495 roku

Manuel (król Portugalii) pretendent do tronu Anglii od 1495 roku do 1521 roku

Jan III (król Portugalii) pretendent do tronu Anglii od 1521 roku do 1557 roku

Sebastian (król Portugalii) pretendent do tronu Anglii od 1557 roku do 1578 roku

Henryk VII "Kardynał" (król Portugalii) pretendent do tronu Anglii od 1578 roku do 1580 roku

DYNASTIA FARNESE

Rainutius I (książę Parmy 1592-1622) pretendent do tronu Anglii od 1580 roku do 1622 roku

Aleksander pretendent do tronu Anglii od 1622 roku do 1630 roku

Edward IV (książę Parmy 1622-1646) pretendent do tronu Anglii od 1630 roku do 1646 roku

Rainutius II (książę Parmy) pretendent do tronu Anglii od 1646 roku do 1694 roku

Elżbieta pretendentka do tronu Anglii od 1694 roku do 1766 roku, swoje prawa przekazała potomstwu Elżbiety Farnese i króla Hiszpanii Filipa V Burbona

DYNASTIA ROBERTYNG-CAPET-BOURBON-VENDÔME

Karol I tytularny król Anglii od 11 lipca 1766 roku do 14 grudnia 1788 roku

Karol II tytularny król Anglii od 14 grudnia 1788 roku do 19 stycznia 1819 roku

Ferdynand tytularny król Anglii od 19 stycznia 1819 roku do 29 września 1833 roku

Izabela tytularna królowa Anglii od 29 września 1833 roku do 9 kwietnia 1904 roku

Alfons II tytularny król Anglii od 9 kwietnia 1904 roku do 28 lutego 1941 roku

Jakub (legitymistyczny tytularny król Francji) pretendent do tronu Anglii od 1941 roku do 1975 roku

Alfons III (legitymistyczny tytularny król Francji) pretendent do tronu Anglii od 1975 roku do 1989 roku

Lewis (legitymistyczny tytularny król Francji) pretendent do tronu Anglii od 1989 roku

DYNASTIA CERDICINGAS

Athelfrith (Ealdorman of the West) pretendent do tronu Anglii od 902 roku do około 947 roku

Athelward the Chronicler (Ealdorman of the West) pretendent do tronu Anglii od ? do 998 roku

Athelmar Cild (Ealdorman of the West) pretendent do tronu Anglii od 998 roku do 1016 roku

DYNASTIA z WESSEXU

Godwin (Earl of Wessex) pretendent do tronu Anglii od 1016 roku do 1053 roku

Godwin pretendent do tronu Anglii od 1066 roku do 1067/72 roku

Ulf pretendent do tronu Anglii od 1067/72 roku do 1087 roku

Godwin i Ulf, nie mieli potomków i pretensje do tronu angielskiego przekazał:

Gytha pretendent do tronu Anglii od 1087 roku do 1107 roku

DYNASTIA RURYKOWICZÓW

Vladimir II Monomakh, Veliki Knyaz (Grand Prince) of Kiev pretendent do tronu Anglii od 1113 roku do 1125 roku

Mstislav II the Great (G. Pr. Kiev 1125-32) pretendent do tronu Anglii od 1107 roku do 1132 roku

Vsevolod (Grand Prince Novgorod 1117-36) pretendent do tronu Anglii od 1132 roku do 1138 roku

Izyaslav (Grand Prince of Kiev 1146-1154) pretendent do tronu Anglii od 1138 roku do 1154 roku

Mstislav III (Gr. Pr. Kiev 1157-8, 1167-9) pretendent do tronu Anglii od 1154 roku do 1172 roku

Roman (Gr. Pr. Galitzia 1188, 1199-1205) pretendent do tronu Anglii od 1172 roku do 1205 roku

Daniel (Gr. Prince & King of Galitzia) pretendent do tronu Anglii od 1205 roku do 1264 roku

Lev (King of West Galitzia 1264-1300) pretendent do tronu Anglii od 1264 roku do 1301 roku

George (King of West Galitzia 1300-1308) pretendent do tronu Anglii od 1301 roku do 1316 roku

Alexander (Grand Prince of Suzdal 1309-32) pretendent do tronu Anglii od 1316 roku do 1331 roku

Constantine (Suz. 1331-41, Nizh. Novg. 42-55) pretendent do tronu Anglii od 1331 roku do 1355 roku

Demetrius (Gr. Pr. Suzdal 1355-1383) pretendent do tronu Anglii od 1355 roku do 1383 roku

Basil III (Gr. Prince Suzdal various times) pretendent do tronu Anglii od 1383 roku do 1403 roku

George IV (Gr. Pr. Suzdal 1418- ? ) pretendent do tronu Anglii od 1403 roku do ?

Basil IV (Gr. Pr. Suzdal to 1446) pretendent do tronu Anglii od ? do 1458 roku

Michael pretendent do tronu Anglii od 1458 roku do ?

Andrew pretendent do tronu Anglii od ? do 1543 roku

John pretendent do tronu Anglii od 1543 roku do 1573 roku

Basil (Tsar of All Russia 1606-1610) pretendent do tronu Anglii od 1573 roku do 1612 roku

John pretendent do tronu Anglii od 1612 roku do 1638 roku

DYNASTIA WELF (Braunschweig-Wolfenbüttel)

Rudolph Augustus (D. Brun.-Wolfen. 1666-1704) pretendent do tronu Anglii od 1638 roku do 1704 roku

Dorothea pretendent do tronu Anglii od 1704 roku do 1722 roku

DYNASTIA OLDENBURG (Schleswig-Holstein-Plön)

Dorothea Sophia pretendent do tronu Anglii od 1722 roku do 1765 roku

Dorothea Sophia nie miała żadnego dziecka i jej gałąź na niej wymarła, ale August Rudolf miał młodszego brata, Antoniego Ulryka, który miał dzieci. Swoje prawa do angielskiego tronu przekazał swoim spadkobiercą:

Elżbieta Krystyna (zmarła w 1750 roku), poślubiła Karola VI, casarza Świętego Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego i jej najstarszej córce Maria Teresa I, królowej Węgier i Czech, arcyksiężnej Austrii, żonie Franciszka Stefana księcia Lotaryngii i wielkiego ksiecia Toskanii, casarza Świętego Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego, potomstwo:

DYNASTIA HABSBURGOWIE

Maria Teresa I pretendentka do tronu Anglii od 1765 roku do 1780 roku

DYNASTIA VAUDEMONT (Lorraine-Habsburg)

Józef pretendent do tronu Anglii od 1780 roku do 1790 roku

Leopold II pretendent do tronu Anglii od 1790 roku do 1792 roku

Franciszek pretendent do tronu Anglii od 1792 roku do 1835 roku

Ferdynand pretendent do tronu Anglii od 1835 roku do 1875 roku

Franciszek Józef pretendent do tronu Anglii od 1875 roku do 1916 roku

Karol pretendent do tronu Anglii od 1916 roku do 1922 roku

Otto pretendent do tronu Anglii od 1922 roku do 4 lipca 2011 roku

Zakładając, iż gałąź Suzdalska naprawdę wygasła, następnymi pretendent do anglosaskiego dziedzictwa byłby - Otto von Lotharingen-Habsburg. Jednakże również pretendentem starszej linii jest Daniel Romanowicz reprezentujący linię Rurykowiczów.

SPIS HOME