Aelgifu Aelfhelmsdotter z Northampton (Algifu, Aelfigja, Elgifu, Alfgifu) (urodzona około 995 roku, zmarła około 1040 roku)

Córka Alfhelma, ealdormana z południowej Northumbrii i Wulfruny.

Regentka Norwegii od 1030 roku do 1035 roku.

Konkubina Knuda I "Wielkiego" Jelling [Knýtlinga] (urodzony w 995 roku, zmarł w Lambeth 8 czerwca 1042 roku) króla Danii i Anglii.

Alfgifu urodził się w ważnej szlacheckiej rodzinie z Midlands (Mercia). Była córką Alfhelma, ealdormana z południowej Northumbrii i jego żony Wulfrune. Alfhelm został zabity w 1006 roku, prawdopodobnie na rozkaz króla Athelreda Niegotowego, a bracia Alfgifu, Ufegeat i Wulfheah, zostali oślepieni. Wulfric Spot, zamożny szlachcic i patron Burton Abbey, był bratem Alfhelma lub Wulfrune'a. Rodzina ponownie stała się podejrzana podczas inwazji na Anglię przez Swena "Widłobrodego", króla Danii, w latach 1013-14, a dalszych członków oskarżono o zdradę i zabito.

W Danii i Norwegii była znana jako Alfifa. Król Knud wziął ją jako "tymczasowa żonę", ale "małżeństwo" nie zostało uznane przez Kościół. Po poślubie król Kanut z Emmę Aelgifa nadal zachowywała się jak królowa w północnej Anglii.

Gdy starszy syn Swen objął królestwo Norwegii, Kanut wysłał ją z nim by sprawowała rządy w imieniu niepełnoletniego. Postępowała jednak tak okrutnie i bezwzględnie, że Norwegowie zbuntowali się przeciw władczyni i wygnali ją z kraju.

Po śmierci Kanuta "Wielkiego" podjęła wszelkie starania by kolejnym królem Anglii został jej drugi syn Harold. W tym celu wymusiła na szlachcie uznanie Harolda za tymczasowego króla i popierała spiski na życie jego najgroźniejszych rywali. Dopięła swego ponieważ inni konkurenci do tronu przebywali za granicą.

Ze związku z Kanutem miała dwoje dzieci:

Harold I "Zajęcza Stopa" (urodzony około 1012 roku, zmarł 17 marca 1040 roku), król Anglii, po nim syn,

Swen Knutsson (urodzony prawdopodobnie na początku 1014 roku, zmarł w 1035 roku), król Norwegii, zmarł bezpotomnie.


Żródła:

Aelgifu z Northampton w "Wikipedia" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


ALFGIFU w "MedLands" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk

26-07-2020