Berengaria Sánchez Jiménez (Ximenes) (urodzona w Pamplona, między 1165 a 1170 rokiem, zmarła w oactwie I'Espans, w Le Mans, 23 grudnia 1230 roku) herb

Córka Sancha VI Garcés "Mądrego" Jiménez, króla Nawarry i Sanchy (Beatrice) Anscarids (Anscarii)-Ivrea-Bourgogne Kastylijskiej, córki Alfonsa VII "Imperatora" Anscarids (Anscarii)-Ivrea-Bourgogne, króla Kastylii, Asturii, Leonu i Galisji, cesarza Hiszpanii, tytularnego hrabiego Portugalii, I wielkiego mistrza Zakonu Alcantara.

Tytularna królowa Nawarry od 1191 roku do 1194 roku.

Poślubiła w Lemesos (Limassol), na Cyprze 12 maja 1191 roku Ryszarda I "Lwie Serce" Plantagenet (Gâtinais-Anjou) (urodzony w Beaumont Palace w Oxfordzie, 8 września 1157 roku, zmarł od ran otrzymanych podczas oblężenia Châlus, 6 kwietnia 1199 roku), księcia Akwitanii, króla Anglii i księcia Normandii oraz hrabiego Andegawenii.

Stosunkowo niewiele wiadomo o jej życiu. W 1185 roku Berengaria otrzymał lenno Monreal nadany przez ojca, który zmarł w 1194 roku. Młodsza siostra Blanka, został żoną hrabiego Szampanii. Berengaria nigdy nie stanęła na ziemi angielskiej. Królowa przebywała we Włoszech. Małżeństwo nigdy nie zostało skonsumowane. Ryszard zmarł w 1199 roku. Wdowa po nim osiadła potem w Le Mans.

Jej koronacja na kronacja na królową małożonkę miała miejsce w dniu ślubu 12 maja 1191 roku w kaplicy św. Jerzego w Limassol.

Nieprawdą jest, jakoby nigdy nie postawiła stopy na angielskiej ziemi. Przeciwnie, często odwiedzała Anglię, szczególnie szczególnie w okresie wdowieństwa.

W 1230 roku ufundowała opactwo I'Estan w Le Mans, gdzie zapewne została mniszką pod imieniem Juliany. Zmarła 23 grudnia 1230 roku i spoczeła w opactwie I'Estan w Le Mans. W 1821 roku jej szczątki przeniesiono do katedry w Le Mans. Jej mariaż z Ryszardem I był bezdzietny.


Żródła:

Berengaria "Kobiety w polityce"


Berengaria of Navarre w "WikipediA" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


Berengaria, infanta of Navarre w "Geneall" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


Berengaria de Navarra w "Worldhistory" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


"KRÓLOWE I KRÓLOWIE WIELKIEJ BRYTANII - od Edgara do Elżbiety II - wszyscy władcy Wielkiej Brytanii" - autor: Przemysław Jaworski - Przemysław Jaworski i Wydawnictwo Novae Res, 2018

01-05-2022