Blanche Plantagenet-Lancaster (Gâtinais-Anjou) (urodzona na zamku Bolingbroke w Lindsey 25 marca 1345 roku, zmarła na zamku w Bolingbroke 12 września 1369 roku) herb

Córka Henryka "of Grosmont" Plantagenet (Gâtinais-Anjou), Lorda Wielkiego Stewarda Anglii, I hrabiego Derby, III hrabiego Leicester, III hrabiego Lancaster i seniora Beaufort i Nogent, I hrabiego Lincoln i seniora Bowland, hrabiego Moray, I księcia Lancaster i barona of Halton, regenta Anglii, wiceregenta Księstwa Gaskonii i Isabel de Beaumont, córki Henryka de Beaumont, tytularnego hrabiego of Buchan i Alice Comyn, hrabiny of Buchan, Lady Beaumont.

Poślubiła w opactwie Reading, Berkshire 19 maja 1359 roku Jana "z Gandawy" Plantagenet (Gâtinais-Anjou) of Lancaster (urodzony w Gandawie 24 czerwca 1340 roku, zmarł w zamku Leicester 3 lutego 1399 roku), książę Lancaster, Akwitanii.

Była pierwsza żona Jana z Gandawy, I księcia Lancaster, a matka króla Anglii Henryka IV.

Małżeństwo Jana z Gandawy i Blanki powszechnie uważane, że była szczęśliwe, choć w rzeczywistości nie ma solidnych dowodów w tej sprawie. Założenia wydają się być oparte na tym, że "Gandawczyk" postanowił o swoim pochówku u boku swojej pierwszej żony, mimo dwóch kolejnych małżeństw.

Zmarła, gdy jej mąż walczył we Francji i miała wówczas 23 lat, chociaż Froissart informował, że zmarła w wieku około 22. Uważa się, że Blanka zmarła na skutek szalejącej czarnej śmierci, co było powszechne w ówczesnej Europie. Jej pogrzeb odbył się w katedrze św. Pawła w Londynie. Po jej smierci Jana z Gandawy odbywał coroczne obchody jej śmierci do końca życia.

W 1374 roku, sześć lat po jej śmierci, Jan z Gandawy zlecił Henry Yevele, wybudowanie podwójnego grobowca: dla siebie i Blanki. Wspaniały pomnik stanął pod chórem w 1380 roku, który kosztował w sumie 592 funty. Sam fundator zmarł w 1399 roku i tam został pochowany.

Jean Froissart opisuje Blankę, po jej śmierci, jako "jone et jolie" (młoda i ładna).

Blanche i Jan z Gandawy razem mieli siedmioro dzieci:

Filipa Lancaster, żona Jana I króla Portugalia,

Jan Lancaster, zmarł we wczesnym niemowlęctwie,

Elizabeth Lancaster, żona John Hastings, III hrabiego Pembroke; żona John Holland, I księcia Exeter; żona John Cornwall, I barona Fanhope,

Edward Lancaster (urodzony i zmarł w 1365 roku),

Jan Lancaster, zmarł we wczesnym niemowlęctwie,

Henryk IV Lancaster, król Anglii, mąż: Marii Bohun, Joanny z Nawarry,

Izabela Lancaster, zmarła w młodym wieku.


Żródła:

Blanche of Lancaster w "WikipediA" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


Branca, duquesa de Lancastre w "Geneall" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk