Blanche Plantagenet-Lancaster (Gâtinais-Anjou) (urodzona w zamku Bolingbroke w Lindsey, 25 marca 1345 roku, zmarła w zamku w Bolingbroke, 12 września 1369 roku) herb

Córka Henryka "of Grosmont" Plantagenet (Gâtinais-Anjou), Lorda Wielkiego Stewarda Anglii, I hrabiego Derby, III hrabiego Leicester, III hrabiego Lancaster i seniora Beaufort i Nogent, I hrabiego Lincoln i seniora Bowland, hrabiego Moray, I księcia Lancaster i barona of Halton, regenta Anglii, wiceregenta Księstwa Gaskonii i Isabel de Beaumont, córki Henryka de Beaumont, tytularnego hrabiego of Buchan i Alice Comyn, hrabiny of Buchan, Lady Beaumont.

Poślubiła w opactwie Reading, Berkshire 19 maja 1359 roku Jana "z Gandawy" Plantagenet (Gâtinais-Anjou) of Lancaster (urodzony w Gandawie, 24 czerwca 1340 roku, zmarł w zamku Leicester, 3 lutego 1399 roku), I hrabiego de Richmond, I hrabiego de Lancastre, I hrabiego de Leicester, I hrabiego de Derby, hrabiego Lincoln, I księcia de Lancaster, regenta Anglii, księcia Akwitanii, Lorda Wielkiego Stewarda Anglii, król iure de uxoris Kastylii i León.

Małżeństwo Jana z Gandawy i Blanki powszechnie uważane, że była szczęśliwe, choć w rzeczywistości nie ma solidnych dowodów w tej sprawie. Założenia wydają się być oparte na tym, że "Gandawczyk" postanowił o swoim pochówku u boku swojej pierwszej żony, mimo dwóch kolejnych małżeństw.

Zmarła, gdy jej mąż walczył we Francji i miała wówczas 23 lat, chociaż Froissart informował, że zmarła w wieku około 22 lat. Uważa się, że Blanka zmarła na skutek szalejącej czarnej śmierci, co było powszechne w ówczesnej Europie. Jej pogrzeb odbył się w katedrze św. Pawła w Londynie. Po jej śmierci Jana z Gandawy odbywał coroczne obchody jej śmierci do końca życia.

W 1374 roku, sześć lat po jej śmierci, Jan z Gandawy zlecił Henry Yevele, w starej katedrze św. Pawła w Londynie wybudowanie podwójnego grobowca: dla siebie i Blanki. Wspaniały pomnik stanął pod chórem w 1380 roku, który kosztował w sumie 592 funty. Sam fundator zmarł w 1399 roku i tam został pochowany.

Jean Froissart opisuje Blankę, po jej śmierci, jako "jone et jolie" (młoda i ładna).

Blanche i Jan z Gandawy razem mieli siedmioro dzieci:

Filipa Lancaster (urodzona 31 marca 1360 roku, zmarła 19 lipca 1415 roku), żona Jana I Avis (urodzony 11 kwietnia 1357 roku, zmarł 14 sierpnia 1433 roku), króla Portugalia,

Jan Lancaster (urodzony około 1362 roku, zmarł w 1364 roku),

Elizabeth Lancaster (urodzona 21 lutego 1363 roku, zmarła 24 listopada 1426 roku), żona John Hastings (urodzony w październiku 1372 roku, zmarł 30 grudnia 1389 roku), III hrabiego Pembroke; żona John Holland (urodzony około 1352 roku, zmarł 16 stycznia 1400 roku), I księcia Exeter; żona John Cornwall (urodzony około 1364 roku, zmarł 11 grudnia 1443 roku), I barona Fanhope,

Edward Lancaster (urodzony i zmarł w 1365 roku),

Jan Lancaster (urodzony i zmarł 4 maja 1366 roku),

Henryk IV Lancaster (urodzony 15 kwietnia 1367 roku, zmarł 20 marca 1413 roku), król Anglii, po nim potomstwo,

Izabela Lancaster (urodzona i zmarła w 1368 roku).


Żródła:

Blanche of Lancaster w "WikipediA" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


"KRÓLOWE I KRÓLOWIE WIELKIEJ BRYTANII - od Edgara do Elżbiety II - wszyscy władcy Wielkiej Brytanii"; autor: Przemysław Jaworski - Przemysław Jaworski i Wydawnictwo Novae Res, 2018.

16-06-2024

15-01-2024

16-12-2019