Edith (Edyta) Aparté Godwinson (urodzona około 1020 roku, zmarła w Winchester 18 grudnia 1075 roku) herb

Córka Godwina Aparté, earla Wessexu, Kentu i Gytha Skjoldungiens Thorkelsdóttir, córkę Thorgils Sprakalegg Skjoldungiens.

Królowa-współwładczyni Anglii 23 stycznia 1045 roku do 5 stycznia 1066 roku. Regentka Anglii od 5 do 6 stycznia 1066 roku.

23 stycznia 1045 roku poślubiła Edward III "Święty, Wyznawca" Cerdicingas (urodzony w Islip, Oksfordshire około marca 1003 roku, zmarł w Westminster 5 stycznia 1066 roku) króla Anglii.

Była córką Godwina (earla Wessexu, jednego z najpotężniejszych ludzi w Anglii). Poślubiła młodego króla Edward III, który powrócił do kraju z emigracji. W 1051 roku wraz z Edwardem została przez ojca osadzona w klasztorze w Wilton. Po powrocie Godwina z wygnania, między królem Edwardem a teściem doszło do pojednania.

Małżeństwo Edity i Edwarda III niedoczekała się potomstwa. Nie mieli dzieci, z powodu ślubów celibatu, jaki złożył jej małżonek. W 1051 roku ojciec królowej zbuntował się przeciw władzy Normanów i, po przegranej, został wygnany. Edward rozpoczął wtedy procedury rozwodowe. Starania o rozwód przerwała śmierć króla w styczniu 1066 roku.

W 1053 roku zmarł earl Godwin i Edwardowi udało się poprawić stosunki z Haroldem, bratem Edit, w którym Edward widział swojego następcę. Na początku w 1066 roku król Edward III zmarł, a tron przejął szwagier - Harold, a brat krlowej Edyty. W trakcie bezkrólewia władzę regencyjną w Anglii sprawowała prawdopodobnie królowa Edyta. Od tego czasu Edyta rozporządzała olbrzymimi posiadłościami ziemskimi, ale nie brała już udziału w polityce.

Edith przeżyła męża o dziewięć lat. Pomimo burzliwych wydarzeń związanych z inwazją Normanów i śmierci braci, pod koniec życia królowa spędził w spokoju i bez problemów finansowych. Po śmierci została pochowana w opactwie Westminster.


Żródła:

Edyta z Wessex w "Wikipedii" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


EADGYTH w "MedLands" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


Edyta "Kobiety w polityce"


Edite de Wessex w "Geneall" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk