"Edward VI" (Lambet Simnel) (urodzony około 1477 roku, zmarł około 1525 roku)
"król" Anglii od 24 maja 1487 roku do 16 czerwca 1487 roku.
Oszust podający się za królewicza Ryszarda, księcia Yorku i Edwarda, earla Warwick.
Jego pochodzenie nie jest znane. Około dziesiątego roku życia został przygarnięty przez księdza Richarda Simon (lub Richarda Symonds / Richarda Simons / Williama Symonds), który zaczął szkolić go w dworskich manierach i etykiecie, mając nadzieję na wykreowania nowego władcy. Ze względu na duże podobieństwo między Simmelem i zamordowanym synem Edwarda IV, Ryszardem, Simonds ogłosił Simnela ocalałym księciem. Gdy pojawiły się plotki o śmieci earla Warwick, Symonds ogłosił Simnela za zbiegłego przed prześladowcami earla, który także pretendował do tronu. Symonds poniósł jednak klęskę w starciu z armią królewską pod Stoke Field. Symonds został skazany na dożywotnie więzienie, zaś Simnela król ułaskawił i ofiarował mu pracę w królewskiej kuchni.
W 1487 roku stwierdził że jest hrabią Warwick i zagroził panowaniu króla Henryka VII (panował od 1485 roku do 1509 roku). Simnel był figurantem Yorków w czasie buntu zorganizowanego przez Jana de la Polak, hrabiego Lincoln, syna Elżbiety York, księżnej Suffolk (siostry Edwarda IV). Bunt został zdławiony w 1487 roku. Simnel został ułaskawiony, a następnie został zatrudniony w kuchni królewskich jak sługa.
Armia Simnel, składająca się głównie flamandzkich i irlandzkich żołnierzy - wylądowała 5 czerwca 1487 roku na wyspie Piel w Furness w hrabstwie Lancashire i zostały połączone z większością lokalnych arystokratów. Do głównych bitwy doszło 16 czerwca pod Stoke, gdzie armia królewka pokonała buntowników. Thomas Fitzgerald i Sir Thomas Broughton zginęło. Lovell zaginął; pojawiły się plotki, że uciekł i ukrył się, aby uniknąć kary. Simonds uniknął egzekucji z racji jego stanu kapłańskiego, ale został uwięziony na całe życie. Kildare, którzy pozostali w Irlandii, został ułaskawiony.
Król Henryk VII ułaskawiony młodego Simnel (prawdopodobnie dlatego, że w większości był on marionetką w rękach wichrzycieli).
Prawie nie ma informacji o jego późniejszym życiu.
Żródła:
Lambert Simnel w "WikipediA" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk
Lambert Simnel w "WikipediA"