Edyta Leofwine z Mercji (urodzona około 1042 roku, zmarła zapewne w 1070 roku)

Córka Elfgara Leofwine, earl Wschodniej Anglii oraz Mercji i Elfgify z Zachodniej Anglii.

W 1058 roku poślubiła Gruffudda I ap Llywelyna (urodzony w Gwynedd około 1007 roku, zmarł w Snowdonia, Walia 5 sierpnia 1063 roku), króla Gwynedd, króla Walii. W Yorku około marca 1066 roku poślubiła Harolda II Godwinsona (urodzony około 1022 roku, zmarł w bitwie pod Hastings, Sussex 14 października 1066 roku) earla Wschodniej Anglii, Wessexu, Kentu i Herefordu, króla Anglii.

Zna również jako Ealdgyth, Aldgyth lub jako Edith.

W 1055 roku, ojciec Edyty został zesłany pod zarzutem zdrady. Udał się do Irlandii, aby zebrać wojsko, gdzie zawarł sojusz z Gruffudd ap Llywelyn, królem Gwynedd, później królem całej Walii. Elfgar i Gruffudd najechali Anglię i splądrowali hrabstwo Hereford. Gdy zawrto pokój, Elfgar ponownie objął urząd i sukcesje po ojcu w Mercji.

Małżeństwo na tle politycznym zawarto około 1057 roku. William Jumieges opisuje Edytę, jako kobietę o znaczącej urodzie. Walter Map napisał również, iż: piękna pani była bardzo umiłowana przez króla. Na ślubie, dostała skromną ilość ziem w Anglii. Napewno należał do niej: Binley, Warwickshire.

Edyta, Gruffuddowi ap Llywelyna urodziła:

Nesta ferch Gruffydd, żona: Trahayarna ap Garadawc [Gwyned]; żona: Osborna FitzRichard,

Urien ap Gruffydd (zmarł w 1074 roku), zmarł bezptomnie,

Meredith ap Gruffydd (zmarł w 1070 roku), zmarł bezptomnie,

Idwal ap Gruffydd (zmarł w 1070 roku), zmarł bezptomnie,

Grifid ap Gruffydd (zmarł w 1118 roku), zmarł bezptomnie,.

Sojusz zawarty między ojcem a mężem nie miał wielkie znaczenia w oparciu o rosnącą przewagę rodu Godwinesonów. Po śmierci w 1058 roku earla Ralpha, hrabstwo Hereford został dodany do Haroldowi Godwineson. W następnym roku, Elfgar była zakazana po raz drugi i musiał uciekać z kraju. Lecz tym razem na krótko. Po powrocie przywrócono Elgarowi urzędy, lecz nie na długo. Elfgar zmarł w 1063 roku, po śmierci, którego Harold Godwineson najechał na Walia. Gruffudd zginął w bitwie.

Ealdgytha po śmierci Gruffudda ap Llywelyna, około 1066 roku poślubiła dotychczasowego wroga, earla Harolda. Data ślubu nie jest dokładnie znana. Pewne jest że musiał być to moment przed koronacją Harolda na króla Anglii, która odbyła się 6 stycznia 1066 roku. Wydaje się, że wybór Harolda Edyty, miał na celu nie tylko zapewnienie poparcie Mercjan dla swojej polityki, jak również wejście w koligacje rodziny królewskiej i zapewnienie swoich królewskich ambicji, a może nawet osłabienie więzi między władcami Mercją i Walii. Wkrótce Ealdgyth została wdową po raz drugi. W październiku 1066 roku, Harold został pokonany i zginął w bitwie pod Hastings, który walczył z siłami normandzkiego księcia Wilhelma "Bastarda". Po śmierci Haralda objął tron angielski. Na wieść o śmierci Harolda, bracia Ealdgyth udali się do Londynu, aby ją ukryć w Chester. Nie wiadomo, co się z nią później działo.

Małżeństwa Ealdgyth i Harolda nie przyniosły żadnego potomstwa. Sugerowano, że Aldgyth miała dwóch pogrobowych synów - bliźniaków:

Harolda (urodzony w listopadzie 1066 roku, zmarł w 1098 roku),

Ulfa (urodzony w listopadzie 1066 roku, zmarł w 1087 roku).


Żródła:

Ealdgyth w "WikipediA" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


EALDGYTH w "MedLands" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


Edith of Mercia w "Geneall" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk

12-04-2022

25-06-2020

14-06-2020