Edyta=Matylda Canmore (urodzona na jesień 1080 roku, zmarła w Pałacu Westminster 1 maja 1118 roku) herb

Córka Malcolma III Canmore króla Strathclyde, Szkocji i Św. Małgorzaty Cerdicingas, córki Edgara (II) "the Exile" Cerdicingas króla Anglii.

Regentka Anglii od 1101 roku do 1106 roku.

6 sierpnia 1100 roku (per procura), w opactwie Westminster 11 listopada 1100 roku (pro futuro) poślubiła Henryka I "Piekny Kleryk, Lwa Sprawiedliwości" FitzRoberta (urodzony w Selby, Yorkshire pomiędzy majem 1068 a majem 1069 roku, zmarł w St. Denis-le-Fermont, w Rouen 1 grudnia 1135 roku) króla angielskiego, księcia Normandii.

Na chrzcie otrzymała imię Edyta. Ojcem chrzestnym był Robert Curthose, a matką - być może królowa Matylda Flandryjska. W wieku około 6 lat Matylda i jej siostra Maria zostały wysłane do klasztoru Romsey, którym kierowała ich ciotka Krystyna. W owym czasie odrzuciła matrymonialne propozycje Williama de Warenne, II earla Surrey i Alana Rufusa, lorda Richmond. Małżeństwo z nią rozważał także król William "Rufus". Była poza klasztorem już w 1093 roku, gdyż to właśnie wtedy Anzelm, arcybiskup Canterbury, napisał do biskupa Salisbury, że córka króla Szkocji powinna wrócić do klasztoru, który opuściła.

Po śmierci króla Anglii Williama "Rufusa" w 1100 roku, jego następcą został młodszy brat, jako król Henryk I. Kolejnym zadaniem nowego władcy było znalezienie odpowiedniej kandydatki na żonę. Wybór padł na Matyldę. Jednak zawarciu tego małżeństwa towarzyszyły kontrowersje. Matylda większość życia spędziła w klasztorze, co nasuwało podejrzenia, że może ona być zakonnicą. Henryk zażądał pozwolenia na ślub od arcybiskupa Anzelma z Canterbury, który we wrześniu 1100 roku powrócił do Anglii z wygnania. Arcybiskup, który nie chciał decydować w tak ważnej sprawie samodzielnie, wezwał na naradę biskupów. Matylda przyznała, że nigdy nie przyjęła ślubów zakonnych, a w klasztorze przebywała wyłącznie w celu uzyskania wykształcenia. Duchowni orzekli, że Matylda nigdy nie była zakonnicą i wyrazili zgodę na małżeństwo. W 1100 roku Edyta została jego żoną i królową Anglii i zmieniła imię na Matyldę. Koronowana królowa Anglii 11 listopada 1100 roku.

Miała z Henrykiem dwoje dzieci:

Matyldę (urodzoną w 1102 roku) i

Wilhelma Adelina (urodzonego w 1103 roku).

Zdobyła znaczny wpływ na męża, który podziwiał jej charakter i stała się bardzo potężną postacią w ówczesnej Anglii. Rządziła tym krajem jako regentka podczas nieobecności męża. Towarzyszyła mu także podczas podróży po Anglii i (prawdopodobnie) Normandii w latach 1106-1107. Jej dwór w Westminsterze pełen był muzyków i poetów. Kazała mnichowi, prawdopodobnie Turgotowi, napisać biografię swej matki. Matylda znana była ze swojej religijności i pomocy biedakom. Wilhelm z Malmesbury opisuje przybycie Matyldy do kościoła w czasie wielkiego postu. Jak wynika z jego słów, królowa myła stopy i całowała dłonie chorych. Znana była również jako mecenas sztuki (szczególnie muzyki).

Królowa Matylda zmarła w 1118 roku. Pochowana w opactwie Westminster.

Po śmierci nazywano ją "Dobrą Królową Matyldą". Przez pewien czas towarzyszyła jej opinia świętej, chociaż nigdy nie została kanonizowana.


Żródła:

Matylda Szkocka "Kobiety w polityce"


Matylda Szkocka w "WikipediA"


EADGYTH w "MedLands" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


Edith (Matilda) von Schottland w "Worldhistory" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


Matilda, princess of Scotland w "Geneall" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk