Eleanor Cobham (urodzona około 1400 roku, zmarła w Peel Castle, Isle of Man, 7 lipca 1452 roku) herb

Córka Reynalda Cobhama, III barona Sterborough i III barona Cobham i Eleanor Culpeper, córki sir Thomasa Culpepera z Rayal.

W styczniu 1428 roku poślubiła Humphrey Plantagenet-Lancaster (Gâtinais-Anjou) (urodzony 3 października 1390 roku, zmarł w Bury St. Edmunds, Suffolk, 23 lutego 1447 roku), I księcia Gloucester i hrabiego Pembroke, regenta Anglii, Lorda Strażnika Pięciu Portów.

Początkowo była kochanką, a następnie została drugą żoną Humphrey, księcia Gloucester. Skazana za uprawianie magii. Uwięziona za nekromancję w 1441 roku.

Od około 1422 roku Eleanora została damą dworu księżnej Jakobiny Wittelsbach, która po rozwodzie z Janem IV, księciem Brabancji, uciekła do Anglii w 1421 roku. W 1423 roku, poślubiła Humphrey, księcia Gloucester.

Książę Gloucester wyjechał do Francji, aby przejąć kontrolę nad posiadłości żony w Hainaut. Po powrocie Humphrey do Anglii w 1425 roku, Eleanor stała się jego kochanką. W 1428 roku, książę po rozwodzie z Jakubą poślubił Eleanor. Według Harrison "Eleanor był piękną, inteligentną i ambitną kobietą, w której Humphrey była zauroczony i kochał ją". W kwietniu 1436 roku został kawalerem orderu Podwiązki.

W 1435 roku, umiera Jan, książę Bedford, Humphrey zostaje regentem Anglii. Eleanor zyskała duży wpływ na dworze i wydaje się być lubiany przez króla Henryka VI.

Eleonora interesowała się astrologią, konsultowała sie z astrologami, aby poznać przyszłość. Astrolodzy, Thomas Southwell i Roger Bolingbroke przewidzieli że Henryk VI zachoruje i żyjcie jego wisiało w lipcu lub sierpniu 1441 roku na wlosku. Po pogłoski tym fakcie doszły do uszu strażników królewskich. Doszukiwano się przyczyn choroby króla. Następnie przesłuchano astrologów: Southwell, Bolingbroke i John Home (osobisty spowiednik Eleanor). Po przesłuchaniu, aresztowano Southwell i Bolingbroke pod zarzutem nekromancji. Bolingbroke oskarża Eleanor jako inicjatorkę, więc ona zostaje aresztowana. Zarzuty wobec niej były prawdopodobnie przesadzone.

Eleonora zaprzeczył większości tych zarzutów. Eleonora i astrolodzy zostali uznani za spiskowców i uznani za winnych. Southwell zmarł w londyńskim Tower, Bolingbroke został powieszony i poćwiartowany, a Jourdemayn został spalony na stosie. Eleonora został uznana za winną i miała uczynić publiczną pokutę w Londynie. Została zmuszona do rozwodu z mężem i skazana na dożywotnie więzienie. W 1442 roku, Eleanor został uwięziona na zamku w Chester, a następnie w 1443 roku przeniesiona do zamku w Kenilworth. W lipcu 1446 roku został przeniesiona na Wyspę Man, a w końcu marca 1449 roku do Zamku Beaumaris w Anglesey, gdzie zmarła 7 lipca 1452 roku.


Żródła:

Eleanor, Duchess of Gloucester w "WikipediA" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


Eleanor Cobham w "Geneall" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk