Elgiva (Elgifu) Cerdicingas (zmarła w Gloucester, we wrześniu 959 roku) herb

Córka może Edrica Cerdicingas, syn Ethelfirtha Cerdicingas, eldormana Mercji i Ethelgythy Cerdicingas, córki eldormana Ethelwulfa Cerdicingas lub Ethelwearda Cerdicingas, brata Ethelreda I Cerdicingas, króla Wessexu.

Zimą około 955 roku poślubiła (rozwód w 958 roku) Edwina (Edwy, Eadwy) "Pięknego, Saskiego" Cerdicingas (urodzony około 941 roku, zmarł w Gloucester 1 października 959 roku) króla Anglii.

Niewiele wiadomo o jej pochodzeniu. Źródła nie przekazały jej filiacji, wiadomo jednak, że była blisko spokrewniona z mężem (ich małżeństwo anulowano właśnie na tej podstawie) oraz że jej matka nosiła imię Ethelgiva (Ethelgifu): pochodziła z możnego rodu. Próbuje się to tłumaczyć dwojako:

ojcem Elgivy był Edric, syn Ethelfirtha, eldormana Mercji, oraz jego żony Ethelgythy, córki eldormana Ethelwulfa, bra­ta królowej Ethelswithy, żony Alfreda "Wielkiego";

pochodziła ona od króla Ethelreda I, tak bowiem twierdził w spisanej przez siebie kronice jej domniemany brat Ethelweard, świadek i beneficjent licznych nadań króla Edgara, bra­ta Edwyego.

Łączy się także obie przedstawione hipotezy przyjmując, że to matka żony Edwyego, Ethelgiva, pochodziła od królowej Ethelswithy, podczas gdy ojciec Elgivy był potomkiem Ethelreda I.

Małżeństwo to, potępione przez Kościół, zostało anulowane już około 958 roku, a Elgivę wygnano z dworu, zapewne do Irlandii. Związek króla, unieważnił arcybiskup Odo, który podstawę podał, zbyt bliskiego pokrewieństwo króla z Elgivą. Rozwód wydaje się być wydarzeniem spowodowanym przez zwalczajace się frakcyje rywalizujące o wpływ na "tron" po 950 roku.

W połowie 960 roku, Elgiva rozpoczęła swoją działalność i wspólnie z wielkimi właścicielami ziemskimi miała duży wpływ na stosunki panujace za panowania króla Edgara, stała się również hojną dobrodziejka fundacji kościelnych związanych z królewskim Domem panującym, a w szczególności w rozbudowie katedry w Winchester, gdzie została pochowana.

Być może jednak zmarła krótko przed królem we wrześniu 959 roku w Gloucester.


Żródła:

Alfgifu w "WikipediA" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


ALFGIFU w "MedLands" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


"KRÓLOWE I KRÓLOWIE WIELKIEJ BRYTANII - od Edgara do Elżbiety II - wszyscy władcy Wielkiej Brytanii" - autor: Przemysław Jaworski - Przemysław Jaworski i Wydawnictwo Novae Res, 2018

15-08-2020