Ethelbald (Aethebald) Cerdicingas (urodzony około 834 roku, zmarł 20 grudnia 860 roku) herb

Syn Ethelwulfa Cerdicingas króla Wessexu, Essexu, Sussexu i Kentu i Osburgi of Hampshire, córki Oslac of Hampshire i Isle of Wight.

Król Wessexu od 855 roku do 856 roku i od 858 roku do 20 grudnia 860 roku.

W 860 roku poślubił Judytę Marlet Karoling (urodzona między 837 a 840 rokiem, zmarła w Arras w 879 roku), córkę Karola II "Łysego" Karoling króla Akwitanii, Frankonii, Lotaryngii, Italii, cesarza rzymskiego i Ermentrudy, córki Eudes I hrabiego "Orleanu".

Kiedy jego ojciec udał się na pielgrzymkę do Rzymu w 855 roku zawiązał spisek z earlem Somerset i biskupem Sherborne, aby nie dopuścić do powrotu Ethelwulfa na tron. Powrót ojca w 856 roku mógł doprowadzić do wojny domowej, ale stary król wybrał rozwiązanie kompromisowe, dzieląc swoje państwo. Sam zatrzymał dla siebie Sussex, Essex i Surrey, natomiast Ethelbald miał rządzić Wesseksem i Kentem. Pozostałe ziemie Ethelbald odziedziczył po śmierci swojego ojca w 858 roku. Został ukoronowany w Kingston upon Thames. Ożenił się wtedy również ze swoją macochą, Judytą, córką Karola II "Łysego", króla Franków Zachodnich. Małżeństwo to nie doczekało się potomstwa i uległo rozwiązaniu w 860 roku wskutek zbyt bliskiego pokrewieństwa małżonków. Zmarł jeszcze w tym samym roku i został pochowany w Sherborne w hrabstwie Dorset.

Pochowany w klasztorze Sherborne w Dorset.


Żródła:

Ethelbald w "WikipediA"


ATHELBALD w "MedLands" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk