Ethelfleda z Damerham (zmarła w opactwie Shaftesbury w Dorset, zapewne po 975 roku)

Córka Alfgara (Elfgara), prawdopodobnie ealdormana Wilsaetas (Wiltshi­re?).

Około 944-946 poślubiła Edmunda I "Starszego, Dobroczyńcy, Wspaniałego, Sprawiedliwego" Cerdicingas (urodzony między 920 a 922 rokiem, , zamordowany w Pucklechurch, Dorset 26 maja 946 roku) króla Anglii.

Urodziła się zapewne w Damersham, lecz data jej przyjścia na świat nie jest znana. Imię matki nie jest znane. Miała co najmniej jednego brata i co najmniej jedną siostrę, Elffladę (zmarłą około 1002 roku), która poślubiła Byrhtnotha, prawdopodobnie następcą w hrabstwie Essex. Bryhtnoth zginął w bitwie pod Maldon w 991 roku. Ethelflada i Elfflada byli dziedziczkami Elfgara po jego śmierci, który zmarł pomiędzy 946 i 951 rokie.

Ethelflada poślubiła Edmunda po śmierci swojej pierwszej żony Elfgify w 944 roku. Ethelfleda i Edmund nie mieli żadnych dzieci. Edmund został zabity w 946 roku, pozostawiając Ethelfledę jako wdowę.

Być może po śmierci króla, z którym nie mia­ła dzieci, wyszła za mąż za eldormana Athelstana. Ponownie owdo­wiawszy, została benedyktynką w Shaftesbury, gdzie zmarła po 975 roku i gdzie także spoczęła.


Żródła:

Athelflad of Damerham w "WikipediA" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


ATHELFLAD w "MedLands" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


"KRÓLOWE I KRÓLOWIE WIELKIEJ BRYTANII - od Edgara do Elżbiety II - wszyscy władcy Wielkiej Brytanii" - autor: Przemysław Jaworski - Przemysław Jaworski i Wydawnictwo Novae Res, 2018

15-08-2020