Ethelwold Cerdicingas (urodzony około 868 roku, zamordowany w bitwie pod Holm 13 grudnia 902 roku) herb

Syn Ethelreda I Cerdicingas króla Wessexu i Wulfridy N.

Król Northumbria od 900 roku do 901 roku, "król" Wessexu od 899 roku do 13 grudnia 902 roku.

Poślubił N.N., rzekomo zakonnica.

Był młodszym, z dwóch synów Ethelreda I króla Wessexu, który zginął walcząc z Wikingami. Jego synowie byli jeszcze młodzi, kiedy Ethelred I umarł. Następcą został jego młodszy brat Alfred "Wielki", który pokonał Wikingów w bitwie pod Edington w 878 roku.

Po śmierci Alfreda w 899 roku, Edward "Starszy" przejął tron angielski. Również do tronu angileskiego Athelwold zgłosił swoje pretensje. Athelwold usiłował zebrać armię na poparcie swoich roszczeń, ale nie był w stanie uzyskać wystarczającego poparcia do walki z Edwardem. Opanował dwa ważne miasta w hrabstwie Dorset - Wimborne Minster i Christchurch. Edward ruszył w odpowiedzi do Badbury i starał się sprowokować kuzyna do bitwy. Aethelwold jednak odmówił i wycofał się do Wimborne. Edward rozpoczął przygotowania do ataku na miasto. Aethelwold zorientował się w tych planach i pod osłoną nocy uciekł z miasta i przedostał się do Duńczyków w Nortumbrii, gdzie został okrzyknięty królem Wessexu. Edward w tym czasie koronował się (8 czerwca 900 roku w Kingston upon Thames). Przyjął również tytuł króla Anglów i Sasów.

W 902 roku rozpoczął atak na Wessex i Mercię. Edward w wyniku ataku wycofał się do Królestwa Kent zwlekał z rozprawą z Duńczykami, jednakże 13 grudnia 902 roku wydał walną biwtę pod Holme. Duńczycy odnieśli zwycięstwo, ale mimo to ponieśli ciężkie straty. W bitwie poniósł śmierć Athelwold.


Żródła:

Athelwold atheling w "WikipediA" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


ATHELWOLD w "MedLands" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk