Eustachy IV Tyobald [DeChampagne-Blois] (urodzony około 1130 roku, zmarł niedaleko Bury St. Edmunds, 17 sierpnia 1153 roku) herb

Najstarszy syn Stefana de Blois Tyobald [DeChampagne-Blois], króla Anglii i Matyldy I (Mahaut) Boulogne-sur-Mer de Lens, hrabiny de Boulogne, córki Eustachego III Boulogne-sur-Mer de Lens, hrabiego de Boulogne.

Hrabia de Boulogne i de Christmas jako Eustachy IV od 3 maja 1152 roku do 17 sierpnia 1153 roku i hrabia de Mortain jako Eustachy IV od 1 grudnia 1135 roku do 17 sierpnia 1153 roku, następca tronu Anglii od 22 grudnia 1135 roku do 6 kwietnia 1152 roku, król Anglii jako Eustachy I od 6 kwietnia 1152 roku do 17 sierpnia 1153 roku.

W lutym 1140 roku w Paryżu poślubił Konstancję Robertyng-Capet (urodzon około 1124 roku, zmarła w Rheims, 16 sierpnia 1176 roku), hrabinę-współwładczynię Tuluzy, córkę Ludwika VI "Grubego" Robertyng-Capet, króla Francji i Adelajdy Sabaudzkiej, córki Humberta II "Grubego", hrabiego Sabaudii.

W 1137 roku złożył hołd z Normandii królowi Francji Ludwikowi VII.

Małżeństwo Konstancji i Eustachego było bezdzietne. W 1147 roku został pasowany na rycerza. W 1151 roku towarzyszył Ludwikowi podczas jego najazdu na Normandię, którą zajmował wówczas hrabia Godfryd Andegaweński, mąż Matyldy, konkurentki ojca Eustachego do tronu Anglii.

Od 1135 roku był hrabią Mortain. Po śmierci matki w 1151 roku został również hrabią Boulogne. Na Radzie Królewskiej w Londynie 6 kwietnia 1152 roku król Stefan doprowadził do tego, że kilku baronów złożyło hołd Eustachemu jako ich przyszłemu królowi. Jednak arcybiskup Canterbury Tybald z Bec i inni hierarchowie kościelni odmówili przeprowadzenia koronacji Eustachego, gdyż sprzeciwiała się temu Kuria Rzymska.

Eustachy zmarł nagle 17 sierpnia 1153 roku "z woli Boga", jak pisali kronikarze, podczas plądrowania kościelnych posiadłości niedaleko Bury St. Edmunds. Śmierć Eustachego spowodowała, że możliwe stało się porozumienie króla Stefana z jego rywalem, synem Matyldy, Henrykiem Andegaweńskim. Kronikarz William z Newburgh tak pisał o tych wydarzeniach: "król Stefan poddając się rozpaczy po śmierci swojego syna, o którym miał nadzieję, że zastąpi go na tronie, mniej sprawnie prowadził przygotowania do wojny, a cierpliwiej słuchał głosów nawołujących do pokoju".

Kronika z Peterborough opisuje Eustachego jako człowieka o złym charakterze: był on złym człowiekiem i czynił więcej zła niż dobra dokądkolwiek się udał. Łupił ziemie i pobierał z nich ogromne podatki. Groził opornym biskupom oraz twardo egzekwował kontrybucję z kościelnych posiadłości. Te fakty najprawdopodobniej sprawiły, że kościelni kronikarze mieli o nim tak złe mniemanie.

Eustachy został pochowany w opactwie w Favesham. Jego żona poślubiła później hrabiego Tuluzy Rajmunda V.

Eustachy miał jedną nieślubną córkę, Eustachię, która poślubiła Anzelma, hrabiego de Saint-Pol.


Żródła:

Eustachy IV z Boulogne w "Wikipedii"


EUSTACE de Blois w "MedLands" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


Eustache IV de Blois w "Geneall" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk

04-05-2020