Filippa d'Avesnes z Hainaut (urodzona w Valenciennes [Hainault, Belgia] 24 czerwca 1311 roku [1314?] , zmarła w Windsor Castle, Windsor, Berkshire, Anglia 14 sierpnia 1369 roku) herb

Córka Wilhelma III d'Avesnes hrabiego Hainault, Holland i Joanny Robertyng-Capet-Valois, córki Karola I (III) Robertyn-Capet-Valois, tytularnego króla Aragonii, Walencji i hrabiego Barcelony, hrabiego Valois, hrabiego Andegawenii i Maine, Alençon, Chartres i Perche, papieskiego wikariusza Włoch i gubernatora Romanii, tytularnego łacińskiego cesarza Konstantynopola.

W York Minster 24 stycznia 1328 roku poślubiła Edwarda III Plantagenet (Gâtinais-Anjou) (urodzony w Windsor Castle, Windsor, Berkshire, Anglia 13 listopada 1312 roku, zmarł w Sheen Palace, Surrey 21 czerwca 1377 roku) księcia Walii i hrabiego de Chester, księcia Akwitanii i Gaskonii, hrabiego de Bordeaux, d'Agen i de Ponthieu, króla Anglii.

Urodziła się w Valenciennes (ówczesnej Flandrii, obecnie Francja), jako druga córka Wilhelma III, hrabiego Hainaut i Joanny de Valois (córki Karola de Valois, wnuczki Filipa III "Śmiałego" króla Francji). Kiedy miała 9 lat, król Anglii - Edward II zdecydował, że poślubi ona jego najstarszego syna (przyszłego Edwarda III) i wysłał biskupa Stapeldona, by ją obejrzał. Filipa poślubiła Edwarda w Yorku, w 1328 roku - 11 miesięcy po tym jak został on królem Anglii. W przeciwieństwie do przyszłych królowych Anglii, nie przywiozła ze sobą ogromnego dworu i nie wprowadziła na dworze ani flandryjskich ani francuskich obyczajów.

Anglicy kochali ją jako delikatną, pełną współczucia i miłą kobietę. Towarzyszyła mężowi w jego ekspedycji do Szkocji w 1333 roku, i Flandrii w latach 1338-1340. Zapamiętano ją również jako kobietę wrażliwą, która interweniowała u swojego męża i przekonała go, by oszczędził życie mieszczan Calais, których on chciał stracić dla przykładu. Edward bardzo kochał swoją żonę i choć przez 40 lat małżeństwa miał liczne krótkie "miłostki" oraz stałą kochankę Alice Perrers, darzył Filipę ogromnym szacunkiem. Filipa zmarła w Zamku Windsor na skutek obrzęku i została pochowana w Opactwie Westminster. Przeżyła dziewięcioro swoich dzieci, dwoje z nich zmarło w 1348 roku w czasie epidemii Czarnej śmierci.

Filipa i Edwarda doczekali się 13 dzieci, w tym 8 synów i 5 córek:

Edward "Czarny Książę", książę Walii, ojciec króla Ryszarda II,

Izabela Angielska, żona Enguerranda VII, pana de Coucy,

Joanna Angielska, narzeczona Piotra I "Okrutnego", króla Kastylii,

Wilhelm Hatfield, książę Anglii,

Lionel z Antwerpii, książę Clarence,

Jan z Gandawy, książę Lancaster, ojciec króla Henryka IV,

Edmund Langley, książę Yorku,

Blanka Plantagenet, księżniczka Anglii,

Maria Plantagenet, żona Jana V, księcia Bretanii,

Małgorzata Plantagenet, żona Johna Hastingsa, XII hrabiego Pembroke,

Tomasz Windsor, książę Anglii,

Wilhelm Windsor, książę Anglii,

Tomasz Woodstock, książę Gloucester.


Żródła:

Filipa de Hainault w "WikipediA" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


Filipa de Hainaut w "Geneall" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


Filipa z Hainaut "Kobiety w polityce"