Gunhilda słowiańska (urodzon zapewne między 966 a 972 rokiem, zmarła między 1014 a 1016 rokiem)

Może córki Burysława, księcia słowiańskiego (pomorskiego lub obodrzyckiego).

Poślubiła między 988 a 990 rokiem (oddalona około 995 roku) Swena I [III] Tjugguskegg "Widłobrody" Jelling [Knýtlinga] (urodzony między 950 a 960 rokiem, zmarł w Gainsborough, 3 lutego 1014 roku), króla Danii, króla Norwegii, króla Anglii.

Znana również jako Gunhilda z Wenden lub Sigrid the Haughty.

W literaturze panują sprzeczne opinie na temat filiacji obu małżo­nek Swena, istnieje także hipoteza utożsamiająca je ze sobą. Przy­puszczalnie Gunhilda, tak jak i druga żona Swena, była księżniczką słowiańską, być może córką legendarnego Burysława, księcia czy króla słowiańskiego (pomorskiego lub obodryckiego?).

Według "Acta latinorum" była polską księżniczką, córką Mieszka I, księcia Polski. Według Kronik Thietmara z Merserburga, Adama von Bremena i "Acta Cnutonis regis", był księżniczką i królową z epoki Wikingów, domniemaną małżonką X-wiecznego króla Danii Swena I.

W XIII-wiecznym zbiorze sag Heimskringla Snorri Sturluson pisze, że Swen "Widłobrody" został schwytany podczas ataku na Jomsvikings i przekazany Burysławowi, królowi Wendlandu. W ramach negocjacji ustalono, że Swen poślubi Gunhildę, córkę Burysława, podczas gdy ten ostatni poślubi siostrę Swen, Tyre.

Według tego przekazu Gunhilda i Swen mieli podobno:

Harald II Svensson (urodzony między 996 a 998 rokiem, zmał w 1018 roku), król Danii, zmarł bezpotomnie,

Kanut "Wielki" (urodzony w 995 roku, zmarł w Shaftesbury 12 listopada 1035 roku), król Danii, Anglii, Norwegii, po nim potomstwo.

Z pewnością ze związku Swena i Gunhildy słowiąńskiej urodziła się córka:

Thyra Svenssdotter Jelling [Knýtlinga] (urodzona około 993 roku, zmarła w 1018 roku), żona: Godwina (urodzony około 987 roku, zmarł 15 kwietnia 1053 roku), earla Wessexu i Kentu, faktycznego rządcy Anglii, pretendenta do tronu Anglii.

Chociaż ta relacja zgadza się z niektórymi aspektami zapisów historycznych, istnieją również różnice. Może jednak ze związku nie było potomstwa Harald II i Kanut I urodzili się z drugiego małęństwa ze Świątosławą-Sygrydą.

Na świat przyszła zapewne między 966 a 972 rokiem. Imię Gunhildy przyjęła po zaślubinach (imię słowańskie nie jest znane). Około 995 roku zosta­ła oddalona przez męża i powróciła do ojczyzny. Zmarła między 1014 a 1016 rokiem.


Żródła:

"KRÓLOWE I KRÓLOWIE WIELKIEJ BRYTANII - Od Edgara do Elżbiety II - wsztscy władcy Wielkiej Brytanii" - autor: Przemysław Jaworski - Przemysław Jaworski i Wydawnictwo Novae Res, 2018


Gunhilda of Wenden w "Wikipedia" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk

29-07-2020