Henryk "of Grosmont" Plantagenet (Gâtinais-Anjou) (urodzony w Grosmont Castle około 1310 roku, zmarł w Leicester 23 marca 1361 roku) herb

Syn Henryka Plantagenet (Gâtinais-Anjou), II hrabiego Lancaster i Leicester, Lorda Wielkiego Stewarda Anglii (syna Edmunda "Crouchback", I hrabiego Lancaster, syna Henryka III, króla Anglii) i Maud de Chaworth, córki Patricka de Chaworth i Isabel de Beauchamp, córki Williama de Beauchamp, IX hrabiego Warwick.

Lord Wielki Steward Anglii od 1345 roku do 23 marca 1361 roku, I hrabia Derby od marca 1337 roku do 23 marca 1361 roku, III hrabia Leicester od 22 września 1345 roku do 23 marca 1361 roku, III hrabia Lancaster i senior Beaufort i Nogent od 22 września 1345 roku do 23 marca 1361 roku, I hrabia Lincoln i senior Bowland od 1349 roku do 23 marca 1361 roku, hrabia Moray od 1359 roku do 23 marca 1361 roku, I książę Lancaster i baron of Halton od 6 marca 1351 roku do 23 marca 1361 roku, regent Anglii od 25 stycznia 1327 roku do października 1330 roku. Wiceregent Księstwa Gaskonii w 1349 roku.

W 1337 roku poślubił Isabel de Beaumont (urodzona zapewne w 1320 roku, zmarła w 1361 roku, po 24 marca 1356 roku), córke Henryka de Beaumont, hrabiego of Buchan i Alice Comyn, hrabiny of Buchan, Lady Beaumont, córki Alexandra Comyn, szeryfa z Aberdeen.

Wybitny angielski dyplomata, polityk i żołnierz. Walczył jako krzyżowiec w Prusach w latach 1351-1352, na Rodos i na Granadzie. Wyróżnia się także w Szkocji.

Jednym z najbardziej zaufanych dowódców Edwarda III z okresu wczesnych fazach wojny stuletniej i odznaczył się zwycięstwo w bitwie pod Auberoche. Był członkiem i założycielem Orderu Podwiązki w 1348 roku (drugi odznaczony Kawaler Orderu). "Grosmont" był również autorem książki Livre De seyntz leki (Księga świętych Doktorów). Ta książka jest bardzo osobista traktat o sprawach religii i pobożności, ale zawiera również szczegóły znaczeniu historycznym. To, między innymi, ujawniła, że w Lancaster, w wieku 44 lat, kiedy pisał książkę w 1354, cierpiał na podagrę . [ 4 ] książka jest przede wszystkim praca oddania choć; jest zorganizowana wokół siedmiu ran, które Henry twierdzi, reprezentujących siedem grzechów. Lancaster wyznaje swoje grzechy, wyjaśnia różne prawdziwe i mityczne środków medycznych pod względem teologicznym symboliki i zachęca czytelnika do większej moralności. Zapisał się w pamięci jako jeden z założycieli i pierwszych patronów Corpus Christi College w Cambridge, który został ustanowiony w 1352 roku, powszechnie znany jako "Corpus" - jedna z uczelni (college'ów) wchodząca w skład Uniwersytetu w Cambridge.

W młodości Henryk został nazwany, jak to było w zwyczaju od wieku, od miejsca jego narodzin, Grosmont. Niewiele wiadomo o wczesnych latach "Grosmonta", ale wiadomo, że urodził się na zamku Grosmont w Grosmont, Monmouthshire, Walii, i że urodził się około 1310 roku. Według jego własnych wspomnień, był lepszy w sztukach walki niż w przedmiotach akademickich. Czytać nauczyć się dopiero w późniejszym okresie swojego życia. W 1330 roku jako utytułowany szlachcic, reprezentował ojca w parlamencie. W następnym roku, rejestruje udział w królewskim turnieju w Cheapside.

W 1333 roku wziął udział w szkockiej kampanii króla Edwarda, choć nie jest jasne, czy był obecny w wielkim angielskim zwycięstwie w bitwa pod Halidon Hill. Podczas dalszej służby na północy Półwyspu, został mianowany porucznikiem króla Anglii w Szkocji w 1336 roku. W następnym roku był jednym z sześciu promowanych przez Edward III arystokratów na wyższe perogatywy. Otrzymał jeden z pomniejszych tytułów ojca, został mu przyznany tytuł hrabiego Derby.

Wraz z wybuchem wojny stuletniej, w 1337 roku, został "Grosmont" wysłany do Francji, gdzie brał udział w wielu misjach dyplomatycznych i drobnych kampanii. W 1340 roku wziął udział w wielkim angielskim zwycięstwie, w bitwie morskiej pod Sluys. W tym samym roku, został zakładnikiem w Niderlandów za królewskie długi, zaciągniete przez Edawrda na wojnę z Francją. Pozostał zakładnika do następnego roku i musiał zapłacić dużą okup za swoje uwolnienie. Po powrocie z niewoli został mianowany porucznikiem króla na północy Anglii i zatrzymał się w Roxburgh, aż do 1342 roku. Kolejne lata spędził w negocjacjach dyplomatycznych w Niderlandach, Kastylia i Awinion.

W 1345 roku Edward III zaplanował atak na Francję. Od trzech stron zaatakował Francję. Hrabia Northampton zaatakował Bretanię, król sam Flandrię, a "Grosmont" został wysłany do Akwitanii, aby przygotować kampanię na południu. Przemieszczając sie szybko po kraju dotarł pod Auberoche i w dniu 21 października, osiągnął świetne zwycięstwo opisane jako "największe pojedyncze osiągnięcie w całej karierze wojskowej Lancastera". W przyszłym roku, Edward wypełnia zobowiązania z kampanii pod Crecy. "Grosmont" przed powrotem do domu do Anglii w 1347 roku zdobywa Poitiers.

Jako angielski ambasador na dworze papieża Klemensa VI i króla Hiszpanii, odznaczył się w bitwie pod Algeciras w 1343 roku. W maju 1345 roku został mianowany porucznikiem i kapitanem w Akwitanii. Przybył przez Bordeaux do Bayonne na czele 500 rycerzy i łuczników, oraz 2,000 piechurów. W potyczka i bitwach walczył pod Meillan, Monségur i Réole. We wrześniu i październiku 1346 roku, walczył pod Saint Jean d'Angely, pod Lusignan, pod Poitiers, pod Montreuil-Bonnin, pod Saintes oraz pod Poitou i Saintonge.

W 1347 roku król Edward III nadał Henrykowi miasto Bergerac i prawo do bicia monet. W 1349 roku został wiceregent Księstwa Gaskonii.

Zmarł na dżumę w 1361 roku.

Poślubił Isabel de Beaumont, z którą miał dwie córki:

Maud Lancaster, żona Ralpha Stafforda i Wilhelma I Wittelsbacha, księcia bawarskiego na Straubing.

Blanche Lancaster, żona Jana z Gandawy, I księcia Lancaster.


Żródła:

Henry de Grosmont w "WikipediA" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


Henry de Grosmont w "WikipediA" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


Henry of Grosmont w "Geneall" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk