Hugo de Puiset (Pudsey) (urodzony około 1125 roku, zmarł 3 marca 1195 roku) herb

Syn Hugh III de Puiset, wicehrabiego de Chartres i Agnes Tyobald de Blois, córkę Stefana II Tyobald, hrabiego Blois i de Chartres.

Biskup Durham [wybrany 22 stycznia 1153 roku] od 2 maj 1154 roku do 3 marca 1195 roku, justiciar i I minister Królestwa Anglii od 1189 roku do 1190 roku, earl Northumberlandii od 1189 roku do 1190 roku.

Jego ojciec był czołową postacią w walce przeciwko Ludwika VI królowi Francji i musiał udać się na wygnanie do Ziemi Świętej.

Wychowaniem młodego de Puiseta zajęła się matka, która była spokrewniona z angielskim domem królewskim i w tym celu, młdy Hugo został wysłany do wuja, Henryka biskupa Winchester. Puiset początkowo był archidiakonem, w kolejnych latach został archidiakon i skarbnikiem Archidiecezji Yorku. Gdy w 1135 roku, inny wuj, Stepfan z Blois, zdobył tron angielski, de Puiset został wybranych w 1153 roku biskupem Durham, ale popadł w konflikt z arcybiskupem Yorku, Henrykiem de Murdac, który odmówił uznania wyborów. Jednak mimo sprzeciwu arcybiskupa, Puiset otrzymał przyjmując sakrę biskupią w grudniu 1153 roku. Jego parafia była w hrabstwie Northumbrii, która był wówczas we władaniu króla szkockiego Malcolma IV. Gdy w 1154 roku zmarł król Stefan, tron angileski przejął Henryk II Plantagenet, który w 1157 roku ruszył na Northumbrię i zmusił siła króla Malcolma IV do zwrotu utraconego hrabstwa.

Podczas buntu młodego króla Henryka, w latach 1173-1174 biskup de Puiset utrzymał neutralność w konflikcie, nawet wtedy gdy wojska szkockie plądrowały na północy Anglii.

Od 1181 roku na wakające arcybiskupstwa Yorku, zgłosił Puiset swoją kandydaturę i został by wtedy jednym z najpotężniejszym księciem kościoła w północnej Anglii. Na początku panowania Ryszarda "Lwie Serce", w 1189 roku kupił urząd szeryfa Northumbrii, i gdy król Ryszard wyjechał na III krucjatę de Puiset wraz z Williamem de Mandeville, III hrabią Essex zostali Justiciar Anglii. Mandeville zmarł jednak jeszcze w 1189 roku, a po którym urząd objął kanclerz Anglii, William of Longchamp. Puiset rozpoczął walkę o władzę z kanclerzem, który w trakcie walk dostał się w kwietniu 1190 roku. W 1191 roku nowy arcybiskup Yorku został mianowany brat króla, Geoffreya. Książę Jan w 1193 roku zbuntował się przeciwko rządowi, ustanowionego przez jego brata. Puiset i Longchamp zjednoczyli siły i wystąpili przeciwko księciu Janowi.

Bisup Hugo de Puiset był dobrym administratorem. W Durham wybudował drugi most (Elvet Most) i przebudował Katedrę Durham, dobudowując kaplice Galilei. Rozbudował zamek w Durham i zastąpił drewniane fortyfikacje Norham przez kamienny zamek.

Hugh de Puiset prowadził się skandaliczne. Miał wiele kochanek, z których Adelisia de Percy (córka Wilhelma II de Percy, żona Richarda de Ville) był najbardziej znaną kochanką, z którą miał co najmniej dwóch synów:

Henryk (zmarł między 1209 a 1211 rokiem).

Hugues, od 1179 roku do 1185 roku kanclerz Francji.


Żródła:

Hugh de Puiset w "WikipediA" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk

27-07-2020