Katarzyna Henrietta Robertyng-Capet-Bourgogne-Bragança (urodzona w Vila Viçosa, Lizbona, Portugalia 25 listopada 1638 roku, zmarła w Bemposta Palace, Lizbona, Portugalia 30 listopada 1705 roku) herb

Córkę Jana IV "Szczęśliwego" Robertyng-Capet-Bourgogne-Bragança, króla Portugalii i Ludwiki de Guzman, regentki Portugalii, córki Juana Manuela Pereze de Guzman, VIII księcia Medina-Sidonia.

21 maja 1662 roku w St Thomasá Becket Church, w Portsmouth poślubiła Karola II Stuarta (urodzony w St. James's Palace, Londyn 29 maja 1630 roku, zmarł w Whitehall, Londyn 6 lutego 1685 roku), króla Szkocji i Anglii.

Urodziła się w Lizbonie jako córka Jana, księcia Bragança i jego hiszpańskiej żony Ludwiki de Guzman (Medina-Sidonia). Jej ojciec został królem Portugalii, jako rozpoczął panownie jako Jan IV, po wypędzeniu Hiszpanów w 1640 roku.

Małżeństwo Katarzyny z Karolem miało umocnić sojusz portugalsko-angielski po wycofaniu się Francji z przymierza z Portugalią na mocy traktatu pirenejskiego w 1659 roku. Po objęciu tronu przez ojca Katarzyna została zaręczona z Karolem.

Ślub odbył się w maju (3 lub 21) 1662 roku w Portsmouth. Jako posag Portugalia przekazała Anglii Tanger i Bombaj. Katarzyna ze względu na wyznanie katolickie nie była faworyzowaną kandydatką na żonę króla. Uniemożliwiło jej ono także koronację, jako że nie mogła wziąć udziału w anglikańskich nabożeństwach.

Jej mąż miał wiele dzieci z nieprawego łoża, ale Katarzyna nie wydała na świat żywego potomka, mimo iż kilkakrotnie zachodziła w ciążę (ostatnia w 1669 roku). Jej pozycja była bardzo trudna, ale mąż domagał się okazywania jej szacunku i stanowczo odmówił rozwodu. Po jego śmierci w 1685 roku Katarzyna pozostała w Anglii przez okres rządów Jakuba II i powróciła do Portugalii w czasie rządów Wilhelma III i Marii II.

Zmarła w Lizbonie. W Anglii przyczyniła się do wprowadzenia i rozpowszechnienia zwyczaju picia herbaty. Była bardzo popularna i lubiana wśród ludu. Dla jej upamiętnienia miejscowość koło odebranego Holendrom Nowego Amsterdamu (dziś Nowy Jork) nazwano Queens - dziś jest to jedna z dzielnic miasta.


Żródła:

Katarzyna Bragança w "WikipediA"