Konstancja Anscarids (Anscarii)-d´Ivrea-de Mâcon-Bourgogne [Unrochides-Ivrea-de Mâcon] Kastylijska (urodzona w Castrojeriz, Burgos, w lipcu 1354 roku, zmarła na zamku w Leicester, 24 marca 1394 roku) herb

Córka Piotra I "Okrutnego" Anscarids (Anscarii)-d´Ivrea-de Mâcon-Bourgogne [Unrochides-Ivrea-de Mâcon], króla Kastylii i Marii de Padilla, córki Juana Garcíi de Padilla, I seniora de Villagera.

Tytularna królowa Kastylii i León od 23 marca 1369 roku do 24 marca 1394 roku.

21 września 1371 roku w Roquefort niedaleko Bordeaux poślubiła Jana "z Gandawy" Plantagenet (Gâtinais-Anjou) of Lancaster (urodzony w Gandawie, 24 czerwca 1340 roku, zmarł w zamku Leicester, 3 lutego 1399 roku), książę Lancaster, Akwitanii.

Urodziła się w 1354 roku jako najstarsza córka króla Kastylii Piotra I "Okrutnego" i jego kochanki Marii de Padilla, potomkini marranów (Żydów, którzy przyjęli chrzest, aby uniknąć prześladowań religijnych). Ojciec Konstancji został zamordowany 23 marca 1369 roku na zamku w Montiel we Francji, po śmierci którego Konstancja wysunęła swe pretensje do tronu kstylijskiego i przybrała tytuł królowej Kastylii.

Wyszła za mąż, w 1371 roku za Jana z Gandawy, I księcia Lancaster, trzeciego syna króla Anglii Edwarda III i Filippy de Hainault. Jej młodsza siostra, Infantka Izabela, została żoną Edmunda z Langley, I księcia York, czwartego syna króla Edwarda III i królowej Philippy de Hainault.

9 lutego 1372 roku Constance uroczyście wjechała do Londynu jako królowa Kastylii, wraz z Edwardem w eskorcie angielskich i kastylijskich dygnitarzy. Tłumy na ulicach Londyny witały ją. Uroczyście została przyjęta przez jej męża, który ogłosił się królem Kastylii i León w dniu 29 stycznia.

Jana z Gandawy przyjął tytuł króla Kastylii jure uxoris, i podkreślił, że kastylijska szlachta powinna uznać go jako "swojego pana całej Hiszpanii". Próba uzyskania korony nie powiodło się w ten sposób, toteż swoją córkę Katarzynę Lancaster, poślubiła Henryka III kóla Kastylii i w ten sposób połączył swoje roszczenia do tronu kastylijskiego.

W 1386 roku oboje małżonkowie wraz z córką opuścili Anglię aby walczyć o tron królestwa Kastylii dla Konstancji. Nie odnieśli na tym polu sukcesów i wrócili do Anglii w 1389 roku. Konstancja zmarła 24 marca 1394 roku na zamku Leicester. Pochowano ją w opactwie Newark w Leicester.

Jan i Konstancja mieli razem syna i córkę:

Katarzyna Lancaster (urodzona 31 marca 1373 roku, zmarła 2 czerwca 1418 roku), poślubiła Henryka III "Chorowitego", króla Kastylii,

Jan Lancaster (urodzomy w 1374 roku, zmarła w 1375 roku).


Żródła:

Constance of Castile w "WikipediA" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


Konstancja Kastylijska "Kobiety w polityce"


Constanza, infanta de Castela w "Geneall" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk

13-10-2020

30-04-2020