Małgorzata "Perła z Francji" Robertyng-Capet (urodzona w Paryżu, we Francji w 1279 [1282?] roku, zmarła na zamku w Marlborough, Wiltshire 14 lutego 1317 roku) herb

Córka Filipa III "Śmiałego" Robertyng-Capet, króla Francji i Marii Reginar (Pépinnide-Caroling-Reginar) de Louvain (Leuven), córki Henryka III Reginar (Pépinnide-Caroling-Reginar) de Louvain (Leuven), księcia Brabantu.

W Katedrze w Canterbury, w Kent 10 września 1299 roku poślubiła Edwarda I "Długonogiego, Młot na Szkotów" Plantagenet (Gâtinais-Anjou) (urodzony w Westminster Palace, w Londynie 17 czerwca 1239 roku, zmarł w Burgh koło Carlisle 7 lipca 1307 roku) króla Anglii, księcia Akwitanii i Gaskonii, hrabiego d'Agen i Bordeaux.

Początkowo owdowiały Edward I miał poślubić piękną Blankę, starszą siostrę Małgorzaty. Z Francji do Anglii miał ją przywieść młodszy brat Edwarda - Edmund Crouchback, ale Filip IV "Piękny" (przyrodni brat Blanki i Małgorzaty) obiecał Blankę wydać za Rudolfa Habsburga. 55-letniemu Edwardowi zaproponował w zamian 11-letnią Małgorzatę. Na wieść o tym Edward wypowiedział Francji wojnę i stanowczo odmówił poślubienia Małgorzaty. Jednak po pięciu latach obaj królowie zawarli traktat pokojowy w Montreuil.

Ślub 16-letniej Małgorzaty i 60-letniego Edwarda odbył się w 1299 roku, w Canterbury. Król szybko wrócił do szkockiej granicy i kontynuował swoją kampanię, a Małgorzata została sama w Londynie. Dopiero po kilku miesiącach, znudzona i samotna, młoda królowa zdecydowała się dołączyć do swojego męża. Edward jako wdowiec po Eleonorze Kastylijskiej, miał już dzieci z pierwszego małżeństwa. Małgorzata szybko zaprzyjaźniła się ze swoją pasierbicą Marią, Benedyktynką, która była od niej starsza o 2 lata. Ze swoim pasierbem, Edwardem (który był od niej 2 lata starszy), okazywali sobie widoczną czułość; on kiedyś przekazał jej w darze drogi rubin i złoty pierścień, a ona ocaliła przyjaciół księcia od gniewu króla. Edward był bardzo zadowolony widząc, jak Małgorzata otacza opieką jego dzieci z pierwszego małżeństwa.

Edward zmarł w 1307 roku, kiedy Małgorzata miała zaledwie 26 lat. Nigdy nie wyszła ponownie za mąż, zamieszkała na stałe w Marlborough Castle, a pieniądze wydawała na pomoc biednym. Zmarła zaledwie 10 lat po swoim mężu, w wieku 36 lat. Została pochowana w Greyfriar's Church, w Greenwich.

Edward i Małgorzata mieli razem dwóch synów i córkę:

Tomasz Brotherton, I hrabia Norfolk,

Edmund Woodstock, I hrabia Kentu,

Eleonora (urodzona w 1306 roku, zmarła w 1311 roku).


Żródła:

Małgorzata Francuska w "WikipediA"


Marguerite, princesse de France w "Geneall" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


Marguerite von Frankreich w "Worldhistory" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk

13-10-2020