Owen Tudor (Owain ap Maredudd ap Tewdwr [Tudor]) (urodzony w 1402 roku, zmarł 4 lutego 1461 roku) herb

Syn Maredudd (Meredith) ap Tudur [Tudor] i Margaret ferch Dafydd, córki David Fychan of Anglesea ap David Llwyd.

W sekrecie w 1429 roku poślubił Katarzynę Robertyng-Capet-Valois (urodzona w Paryżu 27 października 1401 roku, zmarła w Opactwie Bermondsey, w Londonie 3 stycznia 1437 roku), córkę Karola VI "Szalonego" Robertyng-Capet-Valois, króla Francji i Elisabeth (Izabeli) Wittelsbach, córki Stefana III Wittelsbach, księcia Bawarii na Landshut, księcia Bawarii na Ingolstadt.

Był walijskim żołnierzem i dworzaninem, córki księcia Walii Rhys ap Gruffudda, "Pana Rhys". Owen Tudor miał szczególne znaczenie w dojściu do władzy Tudorów w Anglii, po poslubieniu Katarzyny Francuskiej, wdową po królu Anglii Henryku V.

Owen rozpoczął służbę u boku królowej Katarzyny de Valois, w drużynie szafarzy królowej, (w zasadzie jako jej głównym szafarzem), po śmierci jej męża Henryka V (22 sierpnia 1422 roku). Początkowo zamieszkał wraz z jej synem, królem Henrykiem VI, w zamku w Wallingford. Katarzyna opuścił zamek, gdy regenci jej syna, Jana, księcia Bedford i Humphrey, książę Gloucester (bracia Henryka V), odmówili zgody na zawarcie małżeństwa z Edmundem Beaufort, księciem Somerset, potomka Plantagenetów.

Owen Tudor poślubił Katarzynę w 1429 roku, choć nie ma dokumentacji przetrwa tego małżeństwa. Parlament Europejski przyjął rezolucję w 1428 zabraniającego królowe wdowi się ożenić bez zgody króla, więc małżeństwo Katarzyny i Owen Tudor nie może być prawomocny. Wciąż byli Komunię i przechowywane kapelana. Henryk VI w odpowiednim czasie dał jego dwie najstarsze Tudor przyrodnimi braćmi rangę Earl choć, jak rozpoznawanie sygnałów od ich rangi, że w rankingu wyżej Marquesses i bezpośrednio pod zakaz królewski Książąt. Henryk VI wydał także edykt, że legitymizacja jego dwóch Tudor braci był niepotrzebny [ kiedy? ] . Henryk VI tytuł szlachecki ojczyma Owen, uczynił go Warden z leśnictw i mianował go zastępcą Pan porucznik [ potrzebne źródło ] . Przed jego tworzenia, jako rycerz Bachelor, Owen, choć zwolniony z cła, został mianowany Esquire do króla osoby [ kiedy? ] . Wiele lat później, tak że mógł dowodzić siłami Henryka VI w bitwie pod Krzyżem Mortimer za Owen został mianowany Rycerz chorąży .

Katarzyna i Owen są uznawani za protoplastów dynastii Tudorów, ich synowie odegrali ważne role w historii Anglii i w losach monarchii Lancasterów i Yorków. Katarzyna i Owen mieli najmniej 6 dzieci.

Ponadto Owen Tudor miał co najmniej jedno nieślubne dziecko, z nieznaną kochanką:

Sir David Owen, konstable Winchester, szeryf Hampshire.

Sześć miesięcy po śmierci królowej Katarzyny w styczniu 1437 roku, Owen Tudor został uwięziony i uwięziony w Newgate, ale udało mu się uciec. Zamieszkał na zamku Windsor, aż do 1439 roku, kiedy został ułaskawiony przez króla i zostały mu przywrócone tytuły i ziemie. W grudniu 1444 roku, jako Owen Tudur, został mianowany kapitan regimentu w Normandii, które piastował do września 1449 roku. W 1459 roku przyznano mu rentę w wysokości 100 funtów za panowania króla Henryka VI. W 1460 roku otrzymał urząd łowczego w parkach Moeliwrch, Garsnodiok, w hrabstwie Denbigh w Walii.

Owen Tudor został ofiarą Wojny Dwóch Róż (1455-1487) pomiędzy Domem Lancasterów i Domem Yorków. 4 lutego 1461 roku, jako człowiek zaawansowanych w latach, wziął udział w bitwie pod Mortimer's Cross, przeciwko Edwardowi, hrabiemu de March, w której został pokonany. Następnie schwytany i ścięty 4 lutego wraz z innymi więźniami, i tam pochowany.


Żródła:

Owen Tudor w "WikipediA" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


Sir Owen Tudor w "Geneall" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk

21-05-2021