Richard de Beauchamp (urodzony w Salwarpe, Worcestershire, między 25 a 28 stycznia 1382 roku, zmarł w Rouen, Normandia, 30 kwietnia 1439 roku) herb

Syn Thomasa de Beauchamp, XII hrabiego of Warwick, wnuka Edwarda III, króla Anglii i Margaret Ferrers, córki Williama Ferrers, III barona Ferrers of Groby.

XIII hrabia of Warwick od 8 kwietnia 1401 roku do 30 kwietnia 1439 roku, hrabia of Aumale od 19 maja 1419 roku do 30 kwietnia 1439 roku, członek Rady Królewskiej od 1410 roku, Lord Wysoki Steward Anglii od 1413 roku, regent Anglii od 1428 roku do 1437 roku. Gubernator Normandii od 1437 roku do 30 kwietnia 1439 roku.

Poślubił około 5 paździenrika 1397 roku Elizabeth de Berkeley (urodzona około 1386 roku, zmarła 28 grudnia 1422 roku), XIII hrabinę of Warwick, baronesę of Lisle i of Teyes, córkę Thomasa de Berkeley, V hrabiego of Berkeley i Margaret de Lisle, III baronesy de Lisle, córki Warine de Lisle, II barona de Lisle. 26 listopada 1423 roku w Hanley Castle, Worcestershire poślubił Isabel le Despenser (urodzona w w Elmley w Worcestershire [lub zapewne w Cardiff, Glamorgan, Walia] 26 lipca 1400 roku, zmarła w Klasztorze Braci Mniejszych w Londynie, 27 grudnia 1439 roku), hrabinę de Worcester i de Warwick, córkę Thomasa le Despenser, I hrabiego iure uxoris of Gloucester i Constanci Plantagenet (Gâtinais-Anjou) of York, hrabiny of Gloucester, córki Edmunda "Langley" Plantagenet (Gâtinais-Anjou), I księcia York.

Jego ojcem chrzestny był król Ryszard II.

Został rycerzem podczas koronacji króla Henryka IV oraz otrzymał tytuł earla of Warwick.

Wkrótce po objęciu Hrabstwa, wziął udział w działaniach wojennych w Walii, broniąc się przed walijskim buntem prowadzonym przez Owaina Glyndwra. 22 lipca 1403 roku, dzień po bitwie pod Shrewsbury, został kawalerem Orderu Podwiązki.

Latem 1404 roku stanął na czele sił hrabstwa Monmouthshire (hrabstwo w południowo-wschodniej Walii) i stoczył bitwę pod Mynydd Cwmdu, niedaleko zamku Tretower, kilka kilometrów na północny zachód od Crickhowell z siłami Owaina Glyndwr'a. W toku bitwy zdobył sztandar Owena i zmusił walijskiego księcia do ucieczki. W pogoni za Owenem siły hrabiego Richarda de Beauchamp dotarły w dolinę rzeki Usk, gdzie się przegrupowały i w oczekiwaniu na posiłki zostały wciągnięte w zasadzkę. Cześć Anglików pod murami miasta Monmouth w potyczce na Wzgórzu Craig-y-Dorth, w pobliżu Mitchel Troy pokonały siły walijskiego księcia.

Warwick pokonawszy walijskiego księcia zdobył dużą reputację wśród rycerstwa angielskiego, a gdy w 1408 roku udał się na pielgrzymkę do Ziemi Świętej i Jerozolimy, był już niekwestionowanym rycerzem w walce konnej oraz bardzo popularny. W podróży powrotnej z Ziemi Świętej przejechał przez Wenecji, Rosję, Litwę, Polskę, Prusy i Westfalię, a do Anglii powrócił dopiero w 1410 roku.

W 1410 roku został mianowany członkiem Rady Królewskiej, a w 1413 roku został Lordem Wielkim Stewardem na czas koronacji Henryka V na króla Anglii. W następnym roku pomógł ustalić powstanie Lollardów (ruch plebejsko-religijnego w Anglii i Szkocji w XIV i XV wieku powstałego pod wpływem nauk Jana Wiklefa, stanowiący przejaw opozycji wobec Kościoła; Lollardzi występowali przeciwko nadużyciom kleru, celibatowi księży a popierali likwidację majątków kościelnych), a następnie udał się do Normandii jako kapitan Calais i reprezentował Anglię podczas Soboru Konstancji (trwający od 16 listopada 1414 roku do 22 kwietnia 1418 roku). Przez większą część dekady walczył z Francuzami w wojnie stuletniej (nazwa nadana przez XIX-wiecznych historyków serii konfliktów zbrojnych, które z przerwami toczyły się przez 116 lat w XIV i XV wieku pomiędzy Anglią i Francją). Uczestniczył w latach 1417-1422 w okupacji Normandii i Pikardii. Za swoje zasługi w 1419 roku otrzymał tytuł hrabiego Aumale, utowrzone w części Księstwa Normandii jako terrytorium sporne między Anglią a Francją. W tym też czasie otrzymał tytuł Koniuszym.

Od czerwca 1428 roku do maja 1436 roku, Henryk V uczynił z Warwicka odpowiedzialny za edukację księcia Henryka. Ten obowiązek wymagał, aby wielokrotnie podróżować między Anglią a Normandią. W 1437 roku Rada Królewska mianowała hrabiego porucznikiem Francji i Normandii, gdzie pozostał przez dwa lata swojego życia.

Warwick po raz pierwszy poślubił Elżbietę de Berkeley, baronessę de Lisle i de Teyes, córkę Thomasa Berkeley, V lorda Berkeley doczekali się troje córek.

Po otrzymaniu dyspenzy papieskiej Warwick po raz drugi poślubił Lady Isabel le Despenser, córkę Thomasa Le Despensera, I hrabia iure uxoris Gloucester i Konstancji Plantagenet of York. Z Isabel, która była wdową po kuzynie Richard de Beauchamp, I hrabiego of Worcester, synu Williama de Beauchamp, I barona Bergavenny, którego poślubiła w 1411 roku. Ze związku Warwick i Lady Isabell było dwoje dzieci.

Beauchamp zmarł w Rouen w Normandii, 30 kwietnia 1439 roku w wieku 57 lat jako gubernator wojskowy. Jego ciało zostało sprowadzone do Anglii i pochowane 4 października 1439 roku w Kościele St. Mary's, w Warwick, w hrabstwie Warwickshire.

W testemencie pozostawił zapis na rzecz Kościóła w Warwick St. Marii, w którym zbudowano nową kaplicę, w której ciało Richarda de Beauchamp złozone w 1475 roku. Grób został pozłocony o brązwych dekoracjach w średniowiecznych dekoracjach i jest jednym z najpiękniejszych sarkofagów zachowanych do dzisiaj.


Żródła:

Richard Beauchamp w "Wikipedia" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


Richard Beauchamp w "THE PEERAGE" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


Richard Beauchamp w "Wikipedia" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk