Roger [V] de Mortimer (urodzony w Wigmore, Herefordshire 25 kwietnia 1287 roku, zmarł w Londynie 29 listopada 1330 roku) herb

Syn Edmunda [I] de Mortimer, VII barona de Wigmore i Marguerite de Fiennes, córki Guillaume de Fiennes, seniora de Tingry.

VIII baron Wigmore od 17 lipca 1304 roku do 18 października 1330 roku, I hrabia walijskiej Marchii od 25/31 października 1328 roku do 18 października 1330 roku, Lord namiestnik Irlandii od 1308 roku do 1318 roku. Regent Anglii od 25 stycznia 1327 roku do października 1330 roku.

Poślubił 20 września 1301 roku w Pembridge Jeanne de Geneville [Joinville] of Walterstone (Joan de Geneville) (urodzona na zamku Ludlow w Shropshire 2 lutego 1286 roku, zmarła 19 października 1356 roku), II baronessa Geneville, córkę Sir Peter de Geneville [Joinville] of Walterstone, barona de Geneville of Trim i Ludlow i Jeanne de Lusignan, seniory de Couhe i de Peyrat, córki Hugues XII, seniora de Lusignan, hrabiego de La Marche i d' Angouleme.

Lord namiestnik Irlandii z nadania Edwarda II, kochanek królowej angielskiej Izabeli Francuskiej, żony króla Edwarda II. Wnuk Rogera de Mortimer, członka Rady Regencyjnej za ponowania Edwarda I.

Uczestniczył w buncie ligi baronów pod przewodnictwem hrabiów Hereford i Lancaster. Po upadku buntu uwięziony w Tower Mortimer zbiegł do Francji, gdzie na dworze swego brata przebywała królowa Izabela ze swym synem Edwardem III. Razem z Izabellą przeprowadzili udaną inwazję na Anglię w celu obalenia władzy Hugona Despensera, I hrabiego Winchester oraz jego syna, faworyta króla Edwarda II, Hugona Despensera "Młodszego". Edward II został odsunięty od władzy i po abdykacji stracony, a Mortimer został regentem w imieniu małoletniego Edwarda III.

Rządził Anglią silną ręką jako I hrabia Marchii. Taka pozycja Mortimera nie odpowiadała zarówno królowi Edwardowi III, jak i znacznej części angielskiego możnowładztwa (zwłaszcza Henryk Plantagenet, III hrabia Lancaster). W 1330 roku Mortimer kazał uwięzić i stracić królewskiego stryja Edmunda Woodstocka, I hrabiego Kentu. Edward III zdecydował się działać i w październiku w Nottingham przeprowadził zamach, zakończony uwięzieniem Mortimera, który został przetransportowany do Tyburn i tam 29 listopada - bez sądu - powieszony, włóczony końmi i obdarty ze skóry, zaś wszystkie jego ziemie zostały przejęte przez Koronę.

Poślubił Jeanne de Joinville, z którą doczekał się:

Edmunda [II] Mortimer, poślubiła Elizabeth de Badlesmere,

Blanche Mortimer, poślubiła Piers Grandison,

Beatrix Mortimer,

Margaret Mortimer, poślubiła Thomas de Berkeley,

Agnes Mortimer,

Catherine Mortimer, poślubiła Thomas de Beauchamp, XI hrabiego de Warwick,

Joane Mortimer, poślubiła James Audley, II barona Audley,

Geoffroy de Mortemer, senior de Couhé,

Maud Mortimer.


Żródła:

Roger Mortimer, 1. hrabia Marchii w "WikipediA" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


Roger Mortimer, 1o conde de March w "Geneall" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk