Ulf [Wulf] Godwinson (urodzony około 1067 roku lub w Chester, w grudniu 1066 roku, zmarł po 1087 roku) herb

Syn Harolda II Godwinson, earla Wschodniej Anglii, earl Wessexu, earl Kentu i Herefordu, króla Anglii.

Pretendent do tronu Anglii od 14 października 1066 roku do 1087 roku.

Jeśli, jak uważa część badaczy, pochodził z małżeństwa Harolda i Edyty z Mercji, wówczas musiał być bliźniakiem księcia Harolda i na świat przyszedł jako pogrobowiec w grudniu 1066 roku w Chester. Jeżeli jednak jego matką była kochanka króla, Edyta "Łabędzioszyja", urodził się najpewniej w latach 50-tych.

Został schwytany podczas podboju Anglii przez Normanów i uwięziony w Normandii. Jego pochodzenie potwierdza Florence z Worcester, która odnotowuje, że Robert III "Krótkoudego" książę Normandii wypuścił z aresztu "Ulfam Haroldi quondam regis Anglorum filium, Dunechaldumque regis Scottorum Malcolmi filium" po śmierci ojca Wilhelma "Zdobywcy"we wrześniu 1087 roku, pasował ich na rycerza i pozwolił im opuścić Normandię.

Za panowania Wilhelma "Zdobywcy", być może w okresie zamieszania po bitwie pod Hastings, Ulf został wzięty do niewoli i przeniesiony do Normandii, gdzie pozostał do 1087 roku. Kiedy Wilhelm leżał na łożu śmierci, dygnitarze kościelni przekonali go do uwolnienia wszystkich więźniów politycznych, w tym Ulfa. Najwyraźniej warunki uwięzienia Ulfa były na tyle luźne, że pozwolił mu nauczyć się umiejętności konnego wojownika, ponieważ następca Williama jako książę Normandii, Robert "Curthose", pasował Ulfa na rycerza. Pozwolił także Ulfowi opuścić Normandię, ale nie wiadomo, czy to zrobił, ponieważ nie ma dalszych zapisów o karierze Ulfa. Zmarł po tym czasie. Wedle innej wersji utonął podczas morskiej przeprawy około 1070 roku.

Większość historyków uważa, że Edith była matką Ulfa, ale w XIX wieku Edward Freeman twierdził, że była to Ealdgyth. Frank Barlow był niezdecydowany. Jeśli to prawda, chronologia wskazuje, że musiał być bliźniakiem ze swoim bratem Haroldem. Freeman wydaje się opierać swoją hipotezę po pierwsze na założeniu, że Ulf był młodszy od swoich braci, a po drugie na prawdopodobieństwie przetrzymywania go jako zakładnika w Normandii, gdyby był nieślubny. Jednak pierwszy punkt nie wskazuje nic na tożsamość jego matki, a drugi punkt nie wydaje się słusznym przypuszczeniem, biorąc pod uwagę powszechną akceptację nieślubnego urodzenia w tym czasie, zwłaszcza jeśli dzieci urodziły się z półformalnego "małżeństwa" typu praktykowanego wśród książęcej rodziny normańskiej. Barlow ma wątpliwości co do hipotezy Freemana.

Data urodzenia Ulfa również jest niepewna. Jeśli Freeman miał rację, to Ealdgyth musiała urodzić Ulfa w Chester po śmierci Harolda, będąc z nim żoną w sumie tylko przez kilka miesięcy, a ponieważ była także matką syna zwanego Harold, oznaczałoby to, że ta dwójka chłopcy byli bliźniakami. Z drugiej strony Ian Walker twierdzi, że urodził się między 1047 a 1053 rokiem.

Imię Ulfa, skandynawskie, zostało prawdopodobnie zaczerpnięte od wuja Harolda Godwinsona.

Ulf posiadał dziecko (marwo narodzone lub zmarłe młodo). Memorials of St Dunstan odnotowują, że "filium comitis Haraldi" został pochowany w Christ Church w Canterbury, obok grobu św. Dunstana, odnotowując, że spowodowało to obrazę.


Żródła:

ULF w "Medievan Lands"; tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


"KRÓLOWE I KRÓLOWIE WIELKIEJ BRYTANII - od Edgara do Elżbiety II - wszyscy władcy Wielkiej Brytanii" - autor: Przemysław Jaworski - Przemysław Jaworski i Wydawnictwo Novae Res, 2018


Ulf w "Wikipedii"; tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk

12-04-2022

01-04-2022