Ramiro I Sánchez Jimenez (urodzony w Aibar, w 1008 roku, zmarł Graus, 8 maja 1063 roku) herb

Nieślubny syn Sancho III "Wielkiego" Jimenez, króla Nawarry, hrabiego Aragonii i Sanchy de Aybar.

Hrabia de Jacca. I tytularny król i hrabia Aragonii od 18 października 1035 roku do 8 maja 1063 roku. Hrabia Sobrarbe i Ribagorza od 26 czerwca 1045 roku do 8 maja 1063 roku.

W Jace, 22 sierpnia 1036 roku poślubił Gisbergę [Ermesindę Carcassonne-Comminges-Bigorre] (urodzona około 1020 roku, zmarła 1 grudnia 1049 roku), córkę Bernarda I Rogera Carcassonne-Comminges, hrabiego de Carcassonne, de Foix, de Cousserans, de Bigorre i Garsenda de Bigorre, córki Garcia Arnau de Bigorre. Około 1054 roku poślubił Agnes Mérovingienne-Guilhemide-Ramnulfids z Poitiers-Poitou Akwitańską (urodzona w 1052 roku, zmarła przed 13 czerwca 1089 roku), córkę Wilhelma [Pierre-Guillaume] VI (IV) "Wielkiego" Mérovingienne-Guilhemide-Ramnulfids z Poitiers-Poitou, księcia Akwitanii, hrabiego Piotiers i Ermessinde de Montreuil-Berlay, hrabiny de Longwy, córki Adalberta III of Longwy, księcia Górnej Lotaryngii.

Na mocy testamentu, Sancho dokonał podziału królestwa. Hrabstwo Aragonii przypadło Ramiro z tytułem baiulus lub stewarda oraz odziedziczył małą dolinę w północno-zachodnim zakątku dzisiejszej prowincji Huesca z tytułem króla. Nawarra i Kraje Basków przeszły w ręce najstarszego z przyrodnich braci - García V, hrabstwo Kastylii otrzymał Ferdynand, który również objął Królestwo León, natomiast hrabstwo Sobrarbe (na wschód od jego ówczesnych posiadłości) i Ribagorza dostał Gonzalo, które po jego śmierci w 1045 roku przeszło w ręce Ramira I. W 1054 roku, rzekomo uciekł w czasie bitwy pod Atapuerca, w którym brat Ramira I, García V, król Nawarry został zabity przez swojego innego przyrodniego brata, Ferdynanda I, króla Kastylii.

Zginął podczas oblężenia Graus.

Ramir I i Ermesinda mieli pięcioro dzieci.

Pochowanany został w Opatwie San Juan de la Pena.


Żródła:

Ramiro I (król Aragonii) w "WikipediA"


Ramiro I of Aragon w "WikipediA" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


RAMIRO Sánchez w "MedLands" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


RAMIRO Sánchez w "MedLands" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


Ramiro I w "Geneall" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk