POCZET WxDC紟 AUSTRII

Marchia awarska (2 kwietnia 568 roku - 799 roku)

R笈 GEROLDIN紟

Gerald I Geroldonen of Vintzgau margrabia Marchii awarskiej od 1 lipca 784 roku do 795 roku

Gerald II Geroldonen of Vintzgau margrabia Marchii awarskiej od 795 roku do 1 wrze郾ia lub 1 listopada 799 roku

Marchia Pannonii (799 roku - oko這 950 roku)

Goteram margrabia Panonii od po 1 wrze郾ia 799 roku do 802 roku

Werinher I Salicki margrabia Panonii od 802 roku do 806 roku

Albirih (Alberich) margrabia Panonii od 806 roku do oko這 808 roku

Gotafrid margrabia Panonii od oko這 808 roku do oko這 810 roku

Gerold (II) margrabia Panonii od oko這 811 roku do oko這 832 roku

Ratbot Geroldonen-Ratpot margrabia Panonii od oko這 832 roku do 856 roku

pod panowaniem Kr鏊estwa Niemiec (850 roku - 907 roku)

Karlmann Karoling margrabia Panonii od 856 roku do maja? 863 roku

Wilhelm II Wilhelminer margrabia Panonii od 857 roku do 871 roku

Engelschalk I Wilhelminer margrabia Panonii od 857 roku do 871 roku

Gundachar margrabia Panonii od maja? 863 roku do kwietnia 865 roku

Karlmann Karoling margrabia Panonii od kwietnia 865 roku do listopada? 876 roku

Arnolf (Arnulf) Karoling (b. c.850 - d. 899) margrabia Panonii od listopada? 876 roku do 25 grudnia 887 roku

Aribo I Wilhelminer-Aribonen margrabia Panonii od 871 roku do 882 roku

Engelschalk II Wilhelminer margrabia Panonii od 882 roku do 25 grudnia 887 roku

Aribo I Wilhelminer-Aribonen margrabia Panonii od 25 grudnia 887 roku do maja? 898 roku

Liutpold I Babenberg (b. 85. - d. 907) margrabia Panonii od maja? 898 roku do wrze郾ia? 898 roku

Aribo I Wilhelminer-Aribonen margrabia Panonii od wrze郾ia 898 roku do 4 czerwca 907 roku

pod panowaniem Kr鏊estwa W璕ier (907 roku - 955 roku)

pod panowaniem Kr鏊estwa Niemiec (955 roku - 960 roku)

Marchia Austriacka [Marchia Wschodnia] (wrzesie 955 roku - 17 wrze郾ia 1156 roku)

DYNASTIA LUITPOLDINGS (REGENSBERG)

Burkhard margrabia Marchii Wschodniej od wrze郾ia 955 roku do 21 czerwca 976 roku

DYNASTIA LUITPOLDINGS-BABENBERG紟

Leopold I "der Erlauchte" margrabia Marchii Wschodniej od 21 czerwca 976 roku do 10 lipca 994 roku

1 listopada 996 roku u篡cie po raz pierwszy nazwy Austrii (珺terreich)

Heinrich I "der Starke" margrabia Marchii Wschodniej od 10 lipca 994 roku do 1 listopada 996 roku, margrabia Austrii od 1 listopada 996 roku do 23 czerwca 1018 roku

Adalbert "der Siegreiche" margrabia Austrii od 23 czerwca 1018 roku do 26 maja 1055 roku

Ernst "der Tapfere" margrabia Austrii od 26 maja 1055 roku do 10 czerwca 1075 roku

Leopold II "der Sch霵e" margrabia Austrii od 26 maja 1055 roku do 10 czerwca 1075 roku do 12 pa寮ziernika 1095 roku

DYNASTIA PREMY印ID紟

Wratizlaw II pretendent od lipca 1081 roku do 1084 roku

DYNASTIA LUITPOLDINGS-BABENBERG紟

Leopold III "der Heilige, der Milde, der Fromme" margrabia Austrii od 12 pa寮ziernika 1095 roku do 15 listopada 1136 roku

Leopold IV "der Freigiebige" margrabia Austrii od 15 listopada 1136 roku do 18 pa寮ziernika 1141 roku

Ksi瘰two Austrii [Herzogtum 珺terreich] (17 wrze郾ia 1156 roku - 6 stycznia 1453 roku)

Heinrich II "Jasomirgott" margrabia Austrii od 18 pa寮ziernika 1141 roku do 17 wrze郾ia 1156 roku, I ksi捫 Austrii od 17 wrze郾ia 1156 roku do 13 stycznia 1177 roku

Leopold V "der Tugendhafte" ksi捫 Austrii od 13 stycznia 1177 roku do 31 grudnia 1194 roku

Friedrich I "der Katholische, der Christliche" ksi捫 Austrii od 31 grudnia 1194 roku do 16 kwietnia 1198 roku

Leopold VI "der Glorreiche" ksi捫 Austrii od 16 kwietnia 1198 roku do 28 lipca 1230 roku

Friedrich II "der Streitbare" ksi捫 Austrii od 28 lipca 1230 roku do stycznia 1237 roku (pierwsze panowania)

Cesarscy wiakariusz Austrii i Styrii

Ekbert wikariusz Austrii od kwietnia? 1237 roku do 5 czerwca 1237 roku

vacant od 5 czerwca do pa寮ziernika 1237 roku

Otto Graf von Eberstein wikariusz Austrii od pa寮ziernika 1237 roku do grudnia 1239 roku

DYNASTIA LUITPOLDINGS-BABENBERG紟

Friedrich II "der Streitbare" ksi捫 Austrii od grudnia 1239 roku do 15 czerwca 1246 roku

Gertruda Babenberg ksi篹na Austrii od 15 czerwca 1246 roku do 6 grudnia 1251 roku, tytularna ksi篹na Austrii od 6 grudnia 1251 roku do 24 kwietnia 1288 roku

ZOLLERN-HOHENZOLLERN

Friedrich IV von Zollern ksi捫 Austrii od 1246 roku do 1248 roku

DYNASTIA PREMY印ID紟

Vladislav regent Austrii od 15 czerwca 1246 roku do 3 stycznia 1247 roku

DYNASTIA Z鯨RINGEN

Hermann I Baden ksi捫 de iure uxoris Austrii od sierpnia 1248 roku (faktycznie 30 sierpnia 1249 roku) do 4 pa寮ziernika 1250 roku

Cesarscy wiakariusze Austrii

Otto Graf von Eberstein gubernator Austrii od stycznia 1247 roku do 1248 roku

Otto Wittelsbach gubernator Austrii od 1248 roku do 6 grudnia 1251 roku

Meinhard III Meinhardin gubernator Austrii od grudnia 1248 roku do 1250 roku

Friedrich III Baden tytularny ksi捫 Austrii od 4 pa寮ziernika 1250 roku do 29 pa寮ziernika 1268 roku

DYNASTIA PREMY印ID紟

P鷫mysl Ottokar ksi捫e Austrii od 6 grudnia 1251 roku do 21 listopada 1276 roku

Cesarscy wiakariusze Austrii

Ludwig, Herzog zu Bayern (b. 1229 - d. 1294) wikariusz od 21 listopada 1276 roku do czerwca 1278 roku

Vacant od czerwca 1278 roku do maja 1281 roku

Albrecht zu Habsburg wikariusz Austrii od maja 1281 roku do 27 grudnia 1282 roku

DYNASTIA HABSBURG紟

Albrecht I ksi捫 Austrii od 27 grudnia 1282 roku do 1 maja 1308 roku

Rudolf II ksi捫 Austrii od 27 grudnia 1282 roku do 1 stycznia 1283 roku

Friedrich III "der Sch霵e" ksi捫 Austrii od 1 maja 1308 roku do 13 stycznia 1330 roku

Leopold I "der Glorwrdige" ksi捫 Austrii od 1 maja 1308 roku do 28 lutego 1326 roku

Albrecht II "der Weise, Lahme" wsp馧w豉dca w Austrii od 13 stycznia 1330 roku do 28 lutego 1326 roku, ksi捫 Austrii od 28 lutego 1326 roku do 20 lipca 1358 roku

Otto "der Fr鐬liche" (b. 1301 - d. 1339) wsp馧w豉dca w Austrii od 13 stycznia 1330 roku do 16 lutego 1339 roku

Leopold II (b. 1328 - d. 1344) tytularny ksi捫 Austrii od 16 lutego 1339 roku do 10 sierpnia 1344 roku

Friedrich IV (b. 1327 - d. 1344) tytularny ksi捫 Austrii od 16 lutego 1339 roku do 11 grudnia 1344 roku

Rudolf IV "der Stifter" ksi捫 Austrii od 20 lipca 1358 roku do 27 lipca 1365 roku

Albrecht III wsp馧w豉dca w Austrii od 18 listopada 1364 roku do 27 lipca 1365 roku, ksi捫 Austrii od 27 lipca 1365 roku do 29 sierpnia 1395 roku

Leopold III "der Biedere" (b. 1351 - d. 1386) wsp馧w豉dca w Austrii od 18 listopada 1364 roku do 25 wrze郾ia 1379 roku

Albrecht IV ksi捫 Austrii od 29 sierpnia 1395 roku do 14 wrze郾ia 1404 roku

Wilhelm "der Freundliche" regent Austrii od 29 sierpnia do 22 listopada 1395 roku i od 14 wrze郾ia 1404 roku do 15 lipca 1406 roku, wsp馧w豉dca w Austrii od 22 listopada 1395 roku do 14 wrze郾ia 1404 roku

Leopold IV"der Stolze" regent Austrii od 14 wrze郾ia 1404 roku do 3 czerwca 1411 roku

Ernest II "der Eiserne" regent Austrii od 14 wrze郾ia 1404 roku do 30 pa寮ziernika 1411 roku

Albrecht V ksi捫e Austrii od 14 wrze郾ia 1404 roku do 27 pa寮ziernika 1439 roku

Friedrich V "der Friedfertige" ksi捫 Austrii od 27 pa寮ziernika 1439 roku do 22 lutego 1440 roku

Ladislaus "Posthumus" ksi捫 Austrii od 22 lutego 1440 roku do 6 stycznia 1453 roku

Arcyksi瘰two Austrii [Erzherzogtum 珺terreich] (6 stycznia 1453 roku)

Ladislaus "Posthumus" I arcyksi捫 Austrii od 6 stycznia 1453 roku do 23 listopada 1457 roku

Friedrich V "der Friedfertige" regent Austrii od 22 lutego 1440 roku do 4 wrze郾ia 1452 roku

Friedrich V "der Friedfertige" ksi捫 Austrii od 23 listopada 1457 roku do 2 grudnia 1462 roku

Albrecht VI "der Freigiebige" ksi捫 Austrii od 21 sierpnia 1458 roku do 2 grudnia 1463 roku

Friedrich V "der Friedfertige" ksi捫 Austrii od 2 grudnia 1463 roku do 19 sierpnia 1493 roku

Matthias Corvinus ksi捫 Austrii od 1 czerwca 1485 roku do 6 kwietnia 1490 roku

Maximilian I "der letzte Ritter" arcyksi捫e Austrii od 19 sierpnia 1493 roku do 12 stycznia 1519 roku

Karl I arcyksi捫e Austrii od 12 stycznia 1519 roku do 1521 roku

Ferdinand I arcyksi捫 Austrii od 1520 rok do 25 lipca 1564 roku

WEIKERSDORF-LIECHTENSTEIN

Georg I Lichtenstein tytularny kr鏊 Austrii od 27 wrze郾ia 1529 roku do 6 sierpnia 1548 roku

DYNASTIA HABSBURG紟

Maximilian II arcyksi捫 Austrii od 25 lipca 1564 roku do 12 pa寮ziernika 1576 roku

Rudolf V arcyksi捫 Austrii od 12 pa寮ziernika 1576 roku do 16 listopada 1608 roku

Matthias [I] arcyksi捫 Austrii od 20 stycznia 1612 roku do 20 marca 1619 roku

Ferdinand II arcyksi捫 Austrii od 20 marca 1619 roku do 15 lutego 1637 roku

Ferdinand III arcyksi捫 Austrii od 15 lutego 1637 roku do 2 kwietnia 1657 roku

Leopold V [Ignatius] arcyksi捫e Austrii od 2 kwietnia 1657 roku do 5 maja 1705 roku

Joseph I arcyksi捫 Austrii od 5 maja 1705 roku do 17 kwietnia 1711 roku

Karl II [Franz Joseph] arcyksi捫e Austrii od 17 kwietnia 1711 roku do 20 pa寮ziernika 1740 roku i od 2 pa寮ziernika 1741 roku do 16 kwietnia 1742 roku

Maria Theresia arcyksi篹na Austrii od 20 pa寮ziernika 1740 roku do 29 listopada 1780 roku

Franz I Stephan wsp馧w豉dca w Austrii od 21 listopada 1740 roku do 18 sierpnia 1765 roku

HABSBURG-LOTHARINGEN-BAUDEMONT-VAUDEMONT

Joseph II arcyksi捫e Austrii od 29 listopada 1780 roku do 20 lutego 1790 roku

Leopold II arcyksi瞠 Austrii od 20 lutego 1790 roku do 1 marca 1792 roku

Franz I [Joseph Karl] arcyksi篹e Austrii od 1 marca 1792 roku do 2 marca 1835 roku, I dziedziczny cesarz Austrii od 11 sierpnia 1804 roku do 2 marca 1835 roku jako Franciszek I

CESARSTWO AUSTRII

CESARSTWO AUSTRO-W癿IER

SPIS HOME