Agnieszka Przemyślidówna (urodzona 5 września 1269 roku, zmarła w Pradze, 17 maja 1296 roku) herb

Córka Przemysła Ottokara II Przemyślida, króla Czech, margrabiego Moraw, księcia Austrii, pretendenta do tronu niemieckiego i Kunegundy Rurykowiczównej Halickiej, córki Rościsław Rurykowicza, księcia halickiego, bana Slawonii, cara Bułgarii.

W 1284 roku poślubiła Rudolfa II "Dobrodusznego" Habsburga (urodzony w Rheinfelden, w 1270 roku, zmarł w Pradze, 10 maja 1290 roku), księcia Austriii.

W 1278 roku została zaręczona z Rudolfem synem króla niemieckiego Rudolfa I. Ślub nastąpił w 1284 roku.

Wraz z matką i bratem Agnieszka została uwięziona przez Ottona Brandenburskiego w Bezděz, skąd udało się jej uciec wraz z matką. Jednakże Agnieszka nie występuje w źródłach że została uwięziona, ale jest wysoce prawdopodobne że jednak była przetrzymywana w Bezděz.

W 1290 roku wraz z mężem odwiedzili siostrę Rudolfa, Gutę, żonę króla Czech Wacława II. Powodem odwiedzin Rudolfa swojego szwagra, króla Wacława na praskim dworze, była złożona sytuacja polityczna po uwięzieniu Záviša od Falkenštejna i przyszłego losu Záviša. Rudolf jednak nagle i ciężko zachorował, a szybki rozwój choroby spowodował szybka śmierć. Spekulowano, że został otruty na dworze w Pradze. Na Zamku Praskim pochowali człowieka, który miał być królem rzymsko-niemieckim i być może cesarzem.

Ze związku z Rudolfem miała pogrobowego syna:

Jana Parricidę "Pogrobowiec" (urodzony w 1290 roku, zmarł 13 grudnia 1312 lub 1313 roku), hrabia de Kybourg.

Po śmierci męża Agnieszka wróciła na dwór brata do Pragi Wacława II. Została pochowana w kościele św. Franciszka w Pradze, a jej serce spoczęło w klasztorze w Zbrasławiu.


Żródła:

Agnieszka Przemyślidka (1269-1296) w "Wikipedia"


Anežka Přemyslovna w "Wikipedia" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk