Aribo (Arbo) I Wilhelminer-Aribonen (urodzony około 850 roku, zmarł w 909 roku)

Margrabia (comes terminalis) Panonii od 871 roku do 882 roku, od 25 grudnia 887 roku do maja? 898 roku i od września 898 roku do 4 czerwca 907 roku.

Jego data urodzenia jest szacowana na podstawie jego dorosłości, kiedy został mianowany margrabią Panonii w 871 roku.

W 871 roku Aribo [I] został mianowany margrabią Panonii przez króla Ludwika II "Niemieckiego", po śmierci - Wilhelma II i Engelschalk I, którzy zginęli w czasie kampanii przeciw Państwu wielkomorawskiemu i Ludwik "Niemiecki" przekazuje ich synów na wychowanie Aribo [I].

Aribo zawarł z władcą wielkomorawskim, Świętopełkiem I pokój. W 882 roku syn Engelschalka, Engelschalk II, wszczął przeciw władzy Aribo rebelię, domagając się władzy nad marchią. Aribo uzyskał poparcie cesarza, Karola "Otyłego", w związku z tym Engelschalk zwrócił się o pomoc do Arnulfa z Karyntii. Po stronie Aribo w tej wojnie stanął także król wielkomorawski, Światopełk. Pokój zawarto w 884 roku, Aribo odniósł w wojnie zwycięstwo.

Aribo umocnił swoją pozycję na tyle, że po objęciu przez Arnulfa tronu cesarskiego w 887 roku utrzymał marchię w swoim ręku. W 893 roku Engelschalk II otrzymał część władzy nad marchią, pozostawał jednak pod zwierzchnictwem stryja.

Po jego upadku, jego syn Isanrich otrzymał morawskie wsparcie przeciwko Arnulfowi. Około 905 roku margrabia Aribo wydał kodeks celny dotyczący handlu wzdłuż Dunaju w Raffelstetten. Przeżył porażke po bitwie pod Bratysławą, która miało miejsce w dniach 4-5 lipca 907 roku pomiędzy armią bawarską a siłami węgierskimi. Bitwa zakończyła się zwycięstwem Węgrów, po czym większość terytorium margrabiów została utracona. Ostatnio pojawił się w akcie z 909 roku, kiedy wraz z arcybiskupem Pilgrim I z Salzburga otrzymali opactwo Altmünster od króla Ludwika "Dziecka".

Karta Ludwika II "Niemieckiego" króla Franków Wschodnich z dnia 22 lipca 854 roku odnotowuje rozstrzygnięcie sporu między klaszterem Św. Gallena a biskupem Konstancji związanym z własnością "…in comitatu Utonis comitis in pagello Perahtoltespara in villa Paldinga…[et] in pago Arbonensi in villa Puocha". Chronologicznie mało prawdopodobne jest, aby karta ta odnosiła się do samego Aribo [I], chociaż przypuszczalnie odnosi się do własności włości, która była w posiadaniu jego rodziny.

Aribo rzekomo zmarł polując na żubry.

Aribo stał się założycielem dynastii Aribonidów, który jednak utraciła szybko swe znaczenie i wymarła w początkach XII wieku.

Imię żony Aribo I nie jest znane. Według Europäische Stammtafeln, może to być siostra arcybiskupa Salzburga Pilgrima I.

Ze związku z nieznana kobietą, miał:

Isanrich (zmał po 5 marca 912 roku), margrabia,

Otakar I (zmarł między 907 a 923 roku), zabity w bitwie pod Bratysławą,

Jakob (zmarł około 958 roku), Vogt z diecezji Freising, żonaty z Engilratą,

Piligrim? (zmarł w 934 roku),

Kadalhoh I?,

Rihni?,

Aribo [II] (zmarł 13 lutego 1000 roku), hrabia Chiemgau i Leobengau, hrabia Bawarii, po nim potomstwo.


Żródła:

Aribo w "Wikipedia"


Aribo of Austria w "Wikipedia" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


Aribo w "Wikipedia" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


ARIBO w "Medievan Lands" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


ARIBO w "Medievan Lands" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk