Burkhard (Burchard) Luitpolding (urodzony po 926 roku, zmarł około 981 roku)

Syn Eberharda II Luitpoldinga, Grafa von Maienfeld i może Gisely of Ivrea, córki Adalberta II of Ivrea, margrabiego Toskanii.

Burggraf von Regensburg od 953 roku do 21 czerwca 976 roku, Graf Geisenhausen, margrabia Marchii Wschodniej od września 955 roku do 21 czerwca 976 roku.

Poślubił w 947 roku N. (Swanhildę?) Bawarską (urodzona około 925 roku, zmarła ?), córkę Arnulfa, księcia bawarskiego, syna Liutpold (Leopold von Bayern) Housi-Luitpolding.

Pochodził z rodziny szlacheckiej, ale przez małżeństwo siostry księżnej Bawarii Judith wszedł do rodziny Luitpolda Ingerna i Liudolfingern. Prawdopodobnie z powodu jej wstawiennictwa został mianowany przez Ottona I Burggrafa von Regensburga. Burggraf, którego nie można odnaleźć w żadnym innym niemieckim mieście, musiał reprezentować królewskie interesy na przedmieściach Bawarii. Był odpowiedzialny za administrację Palatynatu jako następca karolińskiego "vicarius regis".

Był pierwszym margrabią bawarskiej Marchii Wschodniej po zwycięstwie Ottona I nad Węgrami, po bitwie pod Lechfeld w 955 roku i klęsce Węgrów. Niemiecka nazwa Austria po raz pierwszy wymieniona została jako Ostarrichi w słynnym dokumencie z 996 roku. Po nominacji na margrabiego Austrii w 955 roku Burchard odegrał kluczową rolę w odzyskaniu i rekolonizacji obszaru granicznego wzdłuż Dunaju między Erlą i Kleiner Tulln.

Wraz z nim rozpoczyna się ponowne Marchii, która został zdewastowany od czasu inwazji Węgrów w 907 roku i klęski armii bawarskiej pod Bratysławią. Przyczynił się do wybuchu powstania księcia Bawarskiego Henryka II przeciwko cesarzowi Ottonowi II za co został usunięty z Ratyzbony w 976 roku.

Burchard występuje w cesarskich dokumentach datowanych w 18 października 972 roku i wspomniany - otrzymał we władanie tereny na wschód od przynajmniej Krems po lewy brzeg, do Traisen na prawym brzegu Dunaju, ale być może także do zachodnich zboczy Lasu Wiedeńskiego.

21 lipca 976 roku na zgromadzeniu cesarskim w Regensburgu został zastąpiony przez Babenberga Luitpolda I. Babenberg jest uważany za identycznego władcę o tym samym imieniu, podniesionym z rangi sługi hrabstwa Ratyzbony, księcia Henryka I Bawarskiego, którego poślubił jego siostrę, Judith.

Burkhard mieszkał prawdopodobnie w Pöchlarn, opisywanego przez Rüdigera von Bechelaren w "Pieśni o Nibelungach".

Z małżeństwa z nieznaną z imienia córką księcia Arnulfa urodzili się:

Henryk I, biskup Augsburga od 973 roku do 13 lipca 982 roku, który przy poparciu księcia Burcharda II ze Szwabii w 973 roku został następcą Udalricha na biskupim tronie w Augsburgu.

Willibirga, poślubiła Adalbera, Graf von Viebach (Kärnten).


Żródła:

Burkhard (Ostmark) w "Wikipedia" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


Burcardo, margrave de Austria w "Wikipedia" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


Burkhard, Margrave of Austria w "Wikipedia" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


Burchard w "Genealogie Mittelalter" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


Burchard (Markgraf von der bayerischen Ostmark) w "Wikisource" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


Burkhard (Markgraf) von OSTMARK w "The PEDIGREE of" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk