Fryderyk II (IV) "Lew" von Zollern-Hohenzollern (urodzony w Norymberdze, około 1188 roku, zmarł w Norymberdze, 30 grudnia [6 stycznia] 1256 roku) herb

Syn Fredrick I (III) von Zollern-Hohenzollern, Grafa von Zollern, burgrabiego Norymbergii i Sophie von Raabs, córki Konrada II von Raabs-Reidfeld, burgrabiego Norymbergii.

Burgrabia (burgrave) Norymbergii jako Fryderyk II od około 1204 roku do 1218 roku, hrabia (Graf) von Zollern jako Fryderyka IV od 1218 roku do 6 stycznia 1256 roku, książę Austrii od 1246 roku do 1248 roku.

Poślubił Elisabeth von Abensberg und Traun (urodzona w Norymberdze, w 1211 roku, zmarła w Habsburg, Brugg District, Aargau w Szwajcarii, w 1255 roku), córkę Friedricha von Abensberg und Traun. Inne źródła podaja, iż żoną była Elisabeth von Habsburg (Habsburg) (urodzena w Norymberdze, w 1190 roku, zmarła około 1290 roku), córka Albrechta IV, Grafa von Habsburg i Hedwig von Kyburg, córki Ulricha III, Grafa von Kyburg i Anna von Zähringen.

Fryderyk II był młodszym synem Fryderyka I z Norymbergi-Zollern. Po śmierci ojca, po raz pierwszy odniósł w 1200 roku sukces jako następca burggrafa Norymbergii. W 1218 (1214?) roku doszło do podziału Domu Hohenzollern dokonanego przez starszego brata Konrada I: Conrad otrzymał frankońskie posiadłości i został burgrabią Norymbergi, a Fryderyk otrzymał rodowe hrabstwo Zollern. W ten sposób dom Hohenzollernów został podzielony na dwie gałęzie: Frankońską i Szwabską.

Fryderyk uważany jest za założyciela szwabskiej linii rodu Hohenzollernów. W ten sposób stał się Fryderykiem IV Zollern, został założycielem szwabskiej linii rodu Hohenzollernów - hrabiów Zollern-Hohenzollern, którzy później przenieśli Dom Hohhenzllernów na sam szczyt w hierarchii Brandenburgii. Ostatecznie w 1226 roku odziedziczył obszary starych domów Hechingen.

Rozwinął upodobanie do żeglarstwa, skąd jego przydomek "Lew". Założył klasztor Stetten ("Gnadenthal") jako rodzinny klasztor i cmentarz przez długi czas dokonywano pochówku członków rodziny.

Ze związku z Elizabeth, miał troje dzieci.


Żródła:

Friedrich IV. (Zollern) w "Wikipedia" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


Frederick IV, Count of Zollern w "Wikipedia" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


Frederick IV, Count of Zollern w "Genealogie Mittelalter" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


Frederick IV, Count of Zollern w "Wikipedia" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


Friedrich IV/II "mit dem Löven" von Zollern-Hohenzollern (Hohenzollern) w "Geni" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


Friedrich IV Graf von Zollern w "The Peerage" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk

27-05-2021

13-04-2020