Gerold I Agilolfinges-Garolden z Vinzgau (urodzony w Anglachgau około 730 roku, zmarł w Isenburgu w Niemczech, w 795 roku) herb

Syn Frankijski arystokrata i nieznanej żony.

Margrabia Awarian, prefekt Bawarii, biskup de Mayence, hrabia Kraichgau i Anglachgau od 30 czerwca 779 roku do 1 lipca 784 roku, margrabia Marchii Wschodniej od 1 lipca 784 roku do 795 roku, książę Szwabii od 788 roku do 795 roku, hrabia de Vintzgau.

W 747 roku poślubił Emma (Imma) "Niemieckiej, Szwabskiej" (urodzona w Niemczech (obecnie Baden-Württemberg), w 726 roku, zmarła w 798 roku), księżna Szwabii, córkę Hnabiego, księcia Szwabii i Hereswinthy Saskiej. Może poślubił Giselę Pépinnide-Caroling (urodzona w Aachen, Cologne, North Rhine-Westphalia w Niemczech, około 757 roku zmarła w Chelles, Seine-et-Marne, Ile-de-France, 30 lipca 810 roku lub w 811 roku), córkę Pépina III Pépinnide-Caroling, króla Franków i Bertrady (Bertrady, Berty, Berthy) Hugobertide of Laon, królowej Franków, córki Chariberta Hugobertida, hrabiego Laon.

Zwany także Geroldem z Anglachgau.

Gerold założył ród Geroldonów.

Gerold brał udział w integracji Bawarii jako części frankijskiego państwa. Brał udział w wojnie z ostatnim bawarskim księciem Tassilonem III. Po detronizacji Tassilo w 788 roku został prefektem Bawarii. W 784 roku wraz z żoną przekazał bogatą darowiznę klasztorowi Lorsch.

Geroldus 30 czerwca 779 roku nadaje conjux mea Imma klasztorowi w Lorsch lokację i w dokumencie z dnia 1 lipca 784 roku funduje Opactwa Lorsch, nadający klasztorowi rozległe dóbra w Anglachgau, Kraichgau aw Wormsgau, Lobdengau i Ufgau.

Gerold ożenił się z Immą, córką szwabskiego księcia Hnabi, która urodziła mu się córka Hildegardę, która została trzecią z kolei żoną Karola "Wielkiego". Oprócz córki miał dwóch synów, po smierci Gererda prawdopodobnie doszło do podziału ojcowskiego państwa.

Gerold umarł w czasie wojny przeciwko Awarom wraz z swoim synem - Erichem friulskim.


Żródła:

Gerold z Vinzgouw w "Wikipedia" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


Gerold w "Genealogieseite" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


Gerold Graf im Kraich- und Anglachgau w "Genealogie Mittelalter" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


Gerold, count in Kraichgau and Anglachgau w "Geni" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


Gerold w "Genealogieseite" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


Gerold w "Genealogieseite" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk

05-07-2020

07-06-2020

25-05-2020