Gerolda II "Młodszy" Agilolfinges-Garolden z Vinzgau (urodzony w Anglachgau w Baden-Württemberg, w 754 roku, zginął w bitwie w Panonii, 1 września lub 1 listopada 799 roku) herb

Syn Gerolda I Agilolfinges-Garolden z Vinzgau, margrabiego Awarian, prefekta Bawarii, biskupa de Mayence, hrabiego de Kraichgau i de Anglachgau, margrabiego Austrii, księcia Szwabii, hrabiego de Vintzgau i Emmy (Immy) "Niemieckiej, Szwabskiej", księżnej Szwabii, córki Hnabiego, księcia Szwabii i Hereswinthy Saskiej.

Margrabia Marchii Wschodniej i prefekt Bawarii od 795 roku do 1 września lub 1 listopada 799 roku, hrabia Baar (Bertoldsbaar) od 786 roku do 1 września lub 1 listopada 799 roku.

Około 780 roku poślubił nieznaną z imienia kobietę (urodzona około 724 roku, zmarła około 784 roku). Poślubił około 784 roku Gisela Pippijns van Chelles (urodzona w 757 roku, zmarła w Chelles, Seine-et-Marne, Île-de-France we Francji, w 810 roku).

Z pierwszego związku z nieznaną z kobietą miał:

Guillermo de Auvernia (urodzony około 780 roku, zmarł ?), po nim potomstwo,

Albert I of Alemania (urodzony około 800 roku, zmarł ?), po nim potomstwo,

syn of Bayern (urodzony około 800 roku, zmarł ?), po nim potomstwo.

Z drugiego związku z Giselą, miła:

Eribo van Orleans (urodzony około 780 roku, zmarł w 808 roku), po nim potomstwo.

Był darczyńcą klasztoru Reichenau, któremu nadał znaczne posiadłości w górnym Dunaju i Neckar. Był ściśle zaangażowane w licznych kampaniach Karola "Wielkiego" - wobec Sasów, Słowian i Awarów. Najprawdopodobniej wziął udział w latach 773-774 w kolejnej wyprawie Karola przeciwko Longobardów. Ze względu na swoje umiejętności wojskowe i odwagę, był nazywany "chorążym Karola".

Odegrał decydującą rolę w integracji Bawarii do królestwa Franków i w walce z Tassilonem III, ostatnim agilolfańskim księciem Bawarii. Po obaleniu Tassilona w 788 roku, otrzymał urząd prefekta w Bawarii, czyli królewskiego gubernatora nad dawnym księstwem Agilolfingische Reichsgewalt. Ponieważ źródła milczą na temat zamieszek w Bawarii (poza buntem syna króla Pippina w 792 roku), Gerold w tym czasie wielokrotnie prowadził tryb życia poświęcając się kampaniom przeciwko Awarom.

od 798 roku przebywał w Carantanii, gdzie wraz z arcybiskupem Arnburgiem w Salzburgu i misjonarzem - biskupem Deoderich prowadził chrystianizację północnych terenów od Drawy. Gerold padł w walce z Awarami w decydującej bitwie.

Został zabity w bitwie przeciwko Avarom. Epitafium Geroldi Comitis zapisuje śmierć w bitwie we wrześniu 799 roku. Pochowany w Reichenau (Augia po łacinie).


Żródła:

Gerold Fränkischer Präfekt in Bayern w "Genealogie Mittelalter" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


Gérold (prefekt Bawarii) w "Wikipedia" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


GEROLD [II] w "MedLands" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


Gerold "der Jüngere" in der Baar w "Geni" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk

07-06-2020