Henryk I "Mocny" Luitpolding-Babenberg (urodzony około 980 roku, zmarł 23 czerwca 1018 roku) herb
Syn Leopolda I "Sławnego, Znakomitego" Luitpolding-Babenberga, hrabiego Traungau, Sundergau i Donaugau, margrabiego Marchii Wschodniej i Richwary von Eppenstein, córki Ernesta IV von Eppenstein, hrabiego von Sualafeldgau.
Margrabia Marchii Wschodniej od 10 lipca 994 roku do 1 listopada 996 roku, margrabia Austrii od 1 listopada 996 roku do 23 czerwca 1018 roku
Henryk "Mocny" był synem Leopolda I, pierwszego margrabiego Austrii, i Richardizy von Sualafeldgau. W czasie inwestytury Henryka "Mocnego" w 996 roku tereny między Bisambergiem a rzeką March nie zostały jeszcze zasiedlone przez Niemców. W 1002 roku cesarz Henryk II przyznał margrabiowi dwa obszary: jeden o powierzchni 18 mil kwadratowych na południowy zachód od Wiednia, a drugi o powierzchni 22 kryjówek między rzekami Kamp i March. Obie stypendia znajdowały się na pograniczu - pierwsza z Węgrami, druga z Polską.
Henryk "Mocny" stanął w obliczu największego zagrożenia z północy. Po śmierci księcia czeskiego Bolesława II w 999 roku obszar na północ od Marchii Wschodniej stał się niestabilny z powodu brutalności jego następcy, księcia Bolesława III "Rudego", który wkrótce został pokonany przez księcia polskiego Bolesława I "Chrobrego", który został księciem Czechy, Morawy i Słowacja.
Po przejęciu w 1002 roku przemarszów Łużyc i Miśni Serbołużyckiej oraz miast Budziszyn i Miśnia Bolesław I "Chrobry" odmówił płacenia trybutu Cesarstwu z podbitych ziem. Sprzymierzony z Luticami cesarz Henryk II odpowiedział ofensywą w 1003 roku, a jesienią 1004 roku wojska niemieckie usunęły Bolesława I z tronu czeskiego. Bolesław I zachował jednak kontrolę nad Morawami i Słowacją do 1018 roku i przez te lata nadal zagrażał terytoriom wschodnim. W 1015 i 1017 roku Bolesław I zaatakował Marchię Wschodnią i dwukrotnie został pokonany przez Henryka "Mocnego" i jego wojska. Niedługo po swoim drugim zwycięstwie nad Bolesławem I, 23 czerwca 1018 roku, Henryk I "Mocny" zginął "w zbroi" według jednego kronikarza.
W okresie panowania margrabiego Henryka "Mocnego", 1 listopada 996 roku w Bruchsal cesarz Otton III wystawił dokument biskupowi Freising Gottschalkowi von Hagenau. Historyczne znaczenie dokumentu polega na tym, że po raz pierwszy pojawia się nazwa Ostarrîchi - przodek językowy Österreich, niemiecka nazwa Austrii, choć dotyczyła tylko stosunkowo niewielkiego terytorium. Dokument dotyczy darowizny "terytorium znanego w języku narodowym jako Ostarrichi" (regione vulgari vocabulo Ostarrichi), określonego jako region Neuhofen an der Ybbs (in loco Niuuanhova dicto). Cesarz podarował tę ziemię opactwu Freising jako lenno. Ziemie i niektóre inne okoliczne gminy, nabyte później przez opactwo, znajdowały się w posiadaniu do 1803 roku, kiedy zostały włączone do Austrii. Dokument jest przechowywany do dziś w Bayerisches Hauptstaatsarchiv w Monachium.
W nekrologach nie występuje nikt bliski Henrykowi I "Mocnemu". Być może jego żoną była niajaka "Suanhilt". Imię to pojawia się jedynie na obelisku w Melk, gdzie prawdopodobnie został pochowany. Brak wieści o potomstwie. Jego następcą został młodszy brat Adalbert I.
Żródła:
Henry I, Margrave of Austria w "Wikipedii"; tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk
Henryk I Mocny w "Wikipedii"
22-05-2022