Karloman Pépinnide-Caroling (urodzony w 830 roku, zmarł w Altötting, 29 września 880 roku) herb

Syn Ludwika "Niemieckiego" Pépinnide-Caroling, króla Bawarii, króla Wschodnich Franków (Niemiec) i Hemmy (Emmy Bawarskiej, Emmy z Altdorfu) Welf, córki Welfa I, hrabiego de Altdorfu.

Margrabia Panonii od 856 roku do maja? 863 roku i od kwietnia 865 roku do listopada? 876 roku, książę Bawarii od 865 roku do 28 sierpnia 876 roku, król Bawarii od 28 sierpnia 876 roku do listopada 879 roku, król Włoch od 6 października 877 roku do listopada 879 roku.

Poślubił N. N., córkę Ernesta, hrabiego de Nordgau. Konkubina Liutswinde (Leusinde) Bawarska, córkę bawarskiego hrabiego Ratolta i hrabiny Sigihardy von Kraichgau.

Z Liutswinde, miał:

Arnulfa (urodzony około 850 roku, zmarł 8 grudnia 899 roku), księcia Karyntii, króla Wschodniofrankońskiego, króla Włoch, cesarza rzymskiego.

Data urodzenia Karlomana jest nieznana, ale prawdopodobnie kreuje się na około 828 lub 830 roku.

Jego ojciec mianował go prefektem Bawarii i margrabią Panonii w 856 roku, bawarskiego pogranicza Wielkich Moraw i Dolnej Panonii. Zgodnie z Annales Fuldenses w 863 roku, otrzymał tytuł "Prefekta Karantani" (praelatus Carantanis).

Karloman ożenił się z córką bawarskiego przywódcy wojskowego (dux) o imieniu Ernest, którego Annales Bertiniani określają jako "największego ze wszystkich wielkich ludzi króla". To małżeństwo musiało mieć miejsce przed odwołaniem i usunięciem Ernesta w 861 roku z jego domeny, ponieważ Ludwik "Niemiec", zdecydowanie nie popierał syna, za co w 865 roku nie otrzymał tytułu króla za życia swojego ojca, jedynie mógł liczyc na zachowanie kontroli nad biskupstwami, hrabstwami, ziemiami oraz nad sądownictwem Królestwa.

W 865 roku, gdy ojciec Karlomana podzielił swoje królestwo pomiędzy synów - Karloman otrzymał tytuł księcia Bawarii. Od 876 roku, po śmierci ojca, władca tej części państwa. Po śmierci stryja Karola "Łysego" został królem Włoch.

W Bawarii Karloman wybudował pałac i klasztor w Altötting. Poświęcił go Maryi Pannie i wielu innych świętych, których relikwie zbierał. Tutaj przyjaciela ojca, uczonego Baldo uczynił swoim kanclerzem.

W 878 roku był przedmiotem próby zamachu. Według Annalesa Iuvavensesa , król "był otoczony przez hrabiego Ermenperta i kilku jego żołnierzy" w Ergolding, ale hrabia podobno uciekł do zachodniej Francji, gdzie został przyjęty przez króla Ludwika "Jąkały".

Na początku 879 roku Karloman został obezwładniony chorobą, być może był to udar, co odnotowują je kroniki Annales Fuldenses, że Karoloman stracił głos, ale nadal był w stanie komunikować się przez pisanie. W 879 roku został ubezwłasnowolniony, być może w wyniku udaru, i zrzekł się swoich domen na rzecz swoich młodszych braci: w Bawarii na rzecz Ludwika "Młodszego" i w Włoszech - narzecz Karola "Grubego".

Przebywając w Weronie ciężko przeziębił się i zmarł w Altötting, gdzie został pochowany w kaplicy jego pałacu.

Karloman przygotował swego nieślubnego syna Arnulfa na sukcesję w Bawarii. W karcie wydanej w Regensburgu nazwał go "synem królewskim" (filius regalis), terminem podobnym do "syna króla" (filius regis), który był standardowym tytułem prawowitego syna królewskiego.


Żródła:

Carloman of Bavaria w "Wikipedia" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


Karloman w "Wikipedia"

18-05-2020