Leopold I "Sławny, Znakomity" Luitpolding-Babenberg (urodzony około 940 roku, zmarł w Würzburgu, 10 lipca 994 roku) herb
Syn Arnulfa I Luitpolding, księcia Bawarii i Judith of Friaul/von Sülichgau.
Hrabia Traungau, Sundergau i Donaugau od 962 roku do 10 lipca 994 roku, margrabia Marchii Wschodniej od 21 lipca 976 roku do 10 lipca 994 roku.
W 994 roku poślubił Richwarę [Richwardę, Richwardis, Rikchard] von Eppenstein (urodzona między 945 a 950 rokiem, zmarła 8 lipca 994 roku), córkę Ernesta IV von Eppenstein, hrabiego von Sualafeldgau i Pilfridusy von Freissing, D'Ebersburg, córki Ratbolda (II) von Ebersburg, D'Ebersburg.
Leopold był hrabią w bawarskim Donaugau i pojawił się jako lojalny wyznawca Ottona I już w latach 60-tych X wieku. Przywilej nadany przez cesarza Otto I Kościołowi rzymskiemu 13 lutego 962 roku jest cytowany jako jego pierwsza wzmianka dokumentalna. Oprócz innych świadków wymienia się nazwiska jego poprzednika Burcharda i pewnego Liupoda (Liutpold, Leopold). Oprócz późniejszego margrabiego Leopolda, żaden inny nosiciel tego nazwiska nie jest w tym czasie brany pod uwagę. Nawet po powstaniu Henryka "Awanturnika" Bawarii w 976 roku przeciwko cesarzowi Ottonowi II nadal był cesarzem i został wybrany zamiast pewnegoBurkhard mianował margrabią obszaru na wschodzie, dzisiejszego serca Austrii.
21 lipca 976 roku po raz pierwszy został nazwany margrabią: marchio Liutpalus. Mieszkał prawdopodobnie w Pöchlarn, ale być może także w Melku, podobnie jak jego następcy. W tym czasie margrabstwo rozciągało się od Erlabach, kilka kilometrów na wschód od Enns, na zachodzie do Wienerwald na wschodzie. Na północy doliny w dolnym biegu dopływów (Krems i Kamp) i Wagram łączą się z doliną Dunaju. Ponadto na południu Marka sięgała w góry. W 991 roku obszar na wschodzie został rozszerzony do Fischy .
Leopold zmarł 10 lipca 994 roku w Würzburgu po zamachu na swojego kuzyna Heinricha z linii Schweinfurt. Obaj zostali zaproszeni przez biskupa Würzburga na Kiliansmesse 8 lipca. Strzała przeznaczona dla jego kuzyna trafiła go i śmiertelnie go zraniła.
Leopold jest pierwszą przynajmniej w połowie zrozumiałą postacią historycznego władcy Austrii. Tysiącletnią rocznicę jego inauguracji obchodzono zatem w 1976 roku pod tytułem Tysiąc lat Austrii - podobnie jak dwadzieścia lat później rocznicę dokumentu "Ostarrîchi".
Choć nie wspomina o nim jego potomek Otto von Freising (którego kronika Babenberg zaczyna się od syna Leopolda Wojciecha), uważany jest za protoplastę dynastii Babenbergów, która w znaczący sposób ukształtowała, jeśli nie stworzyła Austrię. Jego pochodzenie od frankońskich (starszych) Babenbergów (Poponen), jak twierdził dwieście lat później Otto von Freising (znane dzięki powstaniu Babenbergów na początku X wieku), nie zostało udowodnione, ale nie jest całkowicie zarówno błędne.
Leopold ożenił się z Richardą (Richwardą, Richwardisem, Rikchardem). Była prawdopodobnie siostrą lub przyrodnią siostrą hrabiego Marchward I von Eppenstein i córką hrabiego Ernsta IV von Sualafeldgau. Potwierdza to również imię jej drugiego syna, Ernsta. Leopold miał z nią dziewięcioro dzieci.
Dekretem cesarskim Franciszka Józefa I z dnia 28 lutego 1863 roku Leopold I został wpisany na listę "najsłynniejszych książąt i generałów wojennych godnych wiecznego naśladowania w Austrii". Posąg został wykonany z marmuru kararyjskiego przez rzeźbiarza Carla Kundmanna w 1868 roku i odsłonięty przez samego cesarza Franciszka Józefa I.
Żródła:
Leopold I. (Österreich) w "Wikipedii"; tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk
22-05-2022