Leopold VI "Sławny" Luitpolding-Babenberg (urodzony w 1176 roku, zmarł w San Germano, 28 lipca 1230 roku) herb
Syn Leopolda V "Pełenego cnót" Luitpolding-Babenberga, księcia Austrii i Styrii i Ilony=Heleny Arpad, córki Gézy III (II) Arpada, króla Węgier i Chorwacji.
Książę Austrii od 16 kwietnia 1198 roku do 28 lipca 1230 roku, książę Styrii od 31 grudnia 1194 roku do 28 lipca 1230 roku.
W 1203 roku poślubił Teodorę Angelinę (urodzona w 1190 roku, zmarła w Kahlenbergu, pomiędzy 22 czerwca 1246 roku a 23 czerwca 1246 roku), córkę Ioannesa Dukas Angelosa i Anny Lascarina, córki Aleksego III Lascarisa, cesarza bizantyjskiego.
Leopold był młodszym synem Leopolda V i Heleny, królewny węgierskiej. Wbrew postanowieniom układu z Georgenberg z 1186 roku, po śmierci Leopolda V państwo zostało podzielone. Starszy brat Leopolda Fryderyk I otrzymał Austrię (Dolna i Górna Austria), a Leopold Styrię. Oba księstwa zostały zjednoczone 4 lata później po niespodziewanej śmierci Fryderyka.
Leopld VI wziął udział w dwóch krucjatach: w krucjacie przeciw albigensom w 1212 roku i w V krucjacie "Damietty" w latach 1217-1221. Zagarnął Cypr od Ryszarda "Lwie Serce" (ze względu na jego matczyne pokrewieństwo z Izaakiem Komnenosem, ostatnim greckim władcą wyspy). Jednak nie mógł tego wyegzekwować, ponieważ Richard w międzyczasie sprzedał Cypr Guido von Lusignanowi.
Leopold podobnie jak jego poprzednicy wspierał klasztory. Założył opactwo cystersów w Lilienfeld w Dolnej Austrii, gdzie został pochowany. Był również dobroczyńcą franciszkanów i dominikanów. Lokował wiele miast, m.in. Freistadt po 1220 roku oraz nadanie praw miejskich (w 1212 roku - Enns, w 1221 roku - Wiedeń, który za jego czasów także przeżył znaczną rozbudowę i ponad dwukrotnie zwiększył swoją powierzchnię).
Za jego czasów powstała pierwsza budowla gotycka w krajach naddunajskich Capella Speciosa w Klosterneuburg - po jej zburzeniu w 1799 roku część jej wykorzystano na kaplicę Franzensburg w ogrodach pałacowych Laxenburg. Na jego dworze działali minnensingerzy, m.in. Walther von der Vogelweide, Neidhart von Reuental i Ulrich von Liechtenstein. Być może napisano tu także Nibelungenlied.
Za jego czasów dynastia Babenbergów osiągnęła szczyt potęgi, o czym świadczy jego małżeństwo z bizantyjską księżniczką Teodorą Angelos, a także jego próba mediacji pomiędzy cesarzem Fryderykiem II a papieżem. W tym celu udał się do Włoch gdzie zmarł.
Za panowania księcia Leopolda VI, rozpoczeły się prześladowania heretyków które dotarły do Austrii około 1210 roku. W wymianie listów z 1207 roku z papieżem Innocentym III, w której wzywał do ustanowienia drugiej diecezji obok Pasawy, przytoczył przede wszystkim plagę heretyckiego zepsucia, która mogła szybko rozprzestrzenić się w dużej diecezji. W tym czasie diecezja Passau obejmowała około 42.000 km2 i była tym samym największą w Świętym Cesarstwie Rzymskim. Jednak plan Leopolda, który miał na celu przede wszystkim stworzenie równowagi z biskupem Passau, nie powiódł się. Później, w 1210 roku, w Austrii miały miejsce pierwsze udokumentowane prześladowania heretyków. Wspominają o tym zarówno kroniki Klosterneuburga, jak i Wälsche Gast Thomasîna von Zerclaere.
Leopold był żonaty z bizantyjską księżniczką Teodorą Angeliną. Miał z nią siedmioro dzieci.
Żródła:
Leopold VI w "Wikipedia"; tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk
Leopold VI Sławny w "Wikipedia"
Leopold VI w "Geni"; tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk
12-06-2022