Franciszek Alfons Jakub Cristobal Wiktor Józef Gonzalo Cecilio de Borbón y Martínez-Bordiú [Robertyng-Capet-Bourbon-Vendôme-Spain] (urodzony w Madrycie, 25 kwietnia 1972 roku, zmarł w Pampelunie, 7 lutego 1984 roku) herb

Syn Alfonsa II Robertyng-Capet-Bourbon-Vendôme-Spain, legimistycznego tytularnego króla Francji i Nawarry, księcia Andegawenii i Kadyksu i Marii del Carmen Martínez-Bordiú y Franco, II księżnej de Franco, Grand Hiszpanii, córki Cristóbala Martínez-Bordiú, X markiza de Villaverde.

Tytularny książę Bretanii od 13 października 1973 roku do 7 lutego 1984 roku, legitymistyczny delfin Francji i tytularny książę Burgundii od 20 marca 1975 roku do 7 lutego 1984 roku.

Starszy brat obecnego legitymistycznego pretendenta do tronu Francji Ludwika XX.

Książę Franciszek przyszedł na świat 25 kwietnia 1972 roku w Madrycie jako pierwszy syn Alfonsa Burbona, księcia Andegawenii i Kadyksu (syn Jakuba Burbona) i Marii del Carmen Martínez-Bordiú y Franco (wnuczki generała Franco).

13 października 1973 roku od swojego ojca, księcia Kadyksu, otrzymał tytuł księcia Bretanii. Po śmierci swego dziada (infanta hiszpańskiego Jakuba Burbona) w 1975 roku został dziedzicem pretensji swojego ojca do tronu Francji, czyli w oczach legitymistów delfinem Francji. Otrzymał z tej okazji tytuł księcia Burgundii.

Rodzice księcia już od roku 1979 roku żyli w separacji, doprowadzając ostatecznie w 1982 roku do rozwodu (Kościół uzna ich małżeństwo za nieważne dopiero za cztery lata). Od tego czasu opiekę nad synami sprawował wyłącznie ojciec chłopców - książę Alfons.

Książę Franciszek zmarł 7 lutego 1984 roku w szpitalu w Pampelunie na skutek ran odniesionych w wypadku samochodowym. Książę Alfons i jego dwaj synowie wracali z zimowych ferii w Pirenejach. Ich samochód zderzył się z ciężarówką. Książę Ludwik spędzi w szpitalu miesiąc, zaś książę Andegawenii przejdzie sześć skomplikowanych operacji.

W niedzielę 5 lutego 1984 roku , pięć minut przed ósmą wieczorem, ojciec prowadząc samochód Citroen CX GTI , doszło do wypadku samochodowego po uderzeniu i przekroczeniu znaku "Stop" przez ciężarówkęą marki Pegasus na skrzyżowaniu z autostradą A15 (dziś AP15) z drogą powiatową C-101 (dziś N-113) w gminie Corella (Navarra), niedaleko Cintruénigo, gdy wracali z nart z Astún.

Książę Francisze zmarł o 3.15 pm w Szpitalu de Navarra, po zatrzymaniem krążenia, w wieku 12 lat. Wiadomość o jego śmierci przekazał dyrektor szpitala dr Cristóbal Martínez-Bordiú, dziadek dziecka ze strony matki, który z kolei przekazał go rodzinie. Zdaniem naocznych świadków z żalem przyjęła tą wiadomość.

Franciszek z Asyżu został pochowany w Mingorrubio Cemetery (El Pardo) w dniu 8 lutego 1984 roku. Później, po śmierci ojca, jego zwłoki przeniesiono do klasztoru karmelitów bosych, do królewskiej krypty w Madrycie.


Żródła:

Franciszek Burbon w "Wikipedia"


Francesc d'Assís de Borbó y Martínez-Bordiú w "Wikipedia" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk

10-07-2020

06-06-2020