Jean II de Rohan (urodzony w zamku de La Cheze w Bretanii, 16 listopada 1452 roku, zmarł w Blain, Loire-Atlantique w Bretanii, 1 kwietnia 1516 roku) herb

Syn Alaina IX de Rohan, wicehrabiego de Rohan i de Léon, hrabiego de Porhoët, barona du Pont-Château i Marii Baudemont-Vaudémont Lotaryńskiej, córki Antoine Baudemont-Vaudémont Lotaryńskiego, hrabiego de Vaudémont, seniora i barona de Joinville.

XIV wicehrabia de Rohan i de Léon, hrabia de Porhoët i de La Garnache, senior de Josselin, de Plouyéde Blain, de Héric, de Fresnay (en Plessé), de Beauvoir-sur-Mer od 20 marca 1462 roku do 1516 roku, książę-pretendent do tronu Bretanii od 9 września 1488 roku do 11 października 1492 roku, generał-porucznik Bretanii od 9 grudnia 1492 roku do 1 kwietnia 1516 roku.

8 marca 1462 roku w zamku de La Cheze poślubił Marię Robertyng-Capet-Dreux-Montfort Bretońską (urodzona w 1444 roku, zmarła między 2 listopada 1506 a 17 listopada 1511 roku), córkę François I Robertyng-Capet-Dreux-Montfort, księcia Bretanii i para Francji, hrabiego Montfort-l'Amaury, tytularnego hrabiego Richmond i Isabelli Stewart Szkockiej, córki Jakuba I Stewarta, króla Szkocji.

Był jednym z najpotężniejszych władców Bretanii końca XV wieku.

Urodził się Jan II Rohan, członek rodu Rohan 16 listopada 1452 roku w zamku La Cheze, jako syn Alaina IX de Rohan i Marie de Lorraine-Vaudémont. Był wicehrabią Rohanu, lordem Léon i hrabią Porhoët. Ożenił się z Marię Bretońską, córką księcia Franciszka I z Bretanii w zamku de La Cheze w marcu 1461 roku.

W latach 1461-1470 kontynuował rozpoczętą przez ojca budowę kościoła Notre-Dame-du-Roncier w Josselin. W 1464 roku ukończył także budowę, również rozpoczętą przez Alaina IX de Rohana, kaplicy w Saint-Caradec-Trégomel, która później stała się kościołem Notre-Dame de Kernascléden.

W 1469 roku Jean II de Rohan przebywał na dworze książęcym w Nantes, ale3 kwietnia 1470zdecydował się dołączyć do Ludwika XI , zanim ostatecznie wynegocjował nowe porozumienie z księciem Franciszkiem II i wrócił na swoje ziemie, mieszkając najczęściej w La Cheze lub Josselin.

Około 1479 roku Jean II de Rohan był jednym z najpotężniejszych lordów bretońskich. Jest wicehrabią Rohanu, lordem Léon, hrabią Porhoët, lordem Blain, Héric, Fresnay (en Plessé), La Garnache, Beauvoir-sur-Mer i wielu innych miejsc. Jest także kawalerem Orderu Świętego Michała i Gronostaja. Ale został aresztowany 3 listopada 1479 roku na rozkaz Jana II Bretanii za zamordowanie René de Keradreux, który potajemnie poślubił Katarzynę de Rohan, siostrę wicehrabiego. Został zwolniony i przywrócony do praw dopiero w lutym 1484 roku.

Jednak to właśnie w tym okresie, między wiosną 1479 a 1485 roku, kazał zbudować zamek Pontivy (Pontivy było wówczas politycznym, sądowniczym i wojskowym centrum twierdzy Rohan, ale miał wiele innych zamków (Jösselin, Corlay, La Roche-Maurice, La Cheze, Blain, Château des Salles (w Perret).

Często sprzeciwiał się księciu Franciszkowi II, którego Maria de Bretagne była kuzynką i szwagierką w drugiej linii. Zgodnie z bretońską tradycją dziedziczenia sprzed traktatów z Guérande, poprzez małżeństwo mógł zostać księciem po śmierci swojej szwagierki, księżnej Małgorzaty z Bretanii. Po śmierci Franciszka II sprzymierzył się z królem Francji Karolem VIII i podbił część dóbr książęcych (zdobył Moncontour, splądrował Quintina i poprowadził szturmy na Guingamp i Concarneau w latach 1487 i w 1488), podczas gdy wojska francuskie zajmowały Ploërmel i Vannes. Następnie ogłosił się księciem Bretanii i nadał sobie tytuł księcia Bretanii, czego Karol VIII musiał mu wyraźnie zabronić.

W marcu 1488 roku niemieccy najemnicy na żołdzie księcia Bretanii zajęli cztery zamki należące do księcia Rohanu (Josselin, Rohan, La Cheze i Pontivy), jednak ten sukces księcia był efemeryczny ze względu na klęskę wojsk bretońskich podczas bitwy pod Saint-Aubin-du-Cormier (27 lipca 1488 roku), podczas którego zginął najstarszy syn wicehrabiego, François de Rohan. Jan II de Rohanu dopełnia klęskę wojsk bretońskich, zdobywając Dinan i Saint-Malo. Następnie poddał królowi znaczną część Dolnej Bretanii, w tym Guingamp, lecz nie udało mu się uzyskać, pomimo licznych obietnic, zgody króla Karola VIII na małżeństwo Anny z Bretanii, która została księżną, z jego synem Jakub de Rohan. Ostatecznie to sam Karol VIII poślubił Annę z Bretanii.

W 1492 roku Jean II de Rohan podjął próbę przyznania sobie korony Bretanii przy pomocy Anglików, jednak projekt ten nie powiódł się, gdyż Karolowi VIII udało się nakłonić wicehrabiego, mianując mnie generałem-porucznikiem króla w Bretanii 9 grudnia 1492 roku.

W 1500 roku pozwał Annę Bretanii w związku z sukcesją księcia Bretanii Franciszka I i uzyskał połowę wspólnego majątku księcia Bretanii Franciszka II i Małgorzaty Bretanii.

Pierwsza dekada XVI wieku była okresem pokoju; Jan II z Rohanu najczęściej przebywał w Pontivy, dodając kilka ozdób do swojego zamku, którego wojownicze przeznaczenie zanikało. Stracił dwóch synów: Georgesa w 1502 roku i Jeana w 1505 roku. W 1509 roku poślubił swojego ocalałego syna Jacquesa, ale dwa kolejne związki tego ostatniego nie miały potomków. Anna, szóste dziecko Jana II de Rohan, jest żoną swojego kuzyna Pierre'a II de Rohan Gié, do czego wymagana jest dyspensa papieska; to od nich wywodzą się przyszli wicehrabiowie Rohanu (gałąź Domu Rohan-Gié).

W 1510 roku zbudował zamieszkały most w Landerneau, znany jako Pont de Rohan ; wcześniej założył w tym mieście klasztor Cordelierów w 1488 roku. Brał także udział w budowie licznych kościołów i kaplic, takich jak kościół Saint-Pierre-et-Saint-Paul w Malguénac, kościół Saint-Gobrien w Saint-Gouvry, kaplice Saint-Michel (w Sourn, w Trójcy w Castennec, Kerhouarn w Locoal-Mendon, kaplica Notre-Dame-de-Bonne-Encontre (niedaleko Rohanu, itp.).

Był wraz z Jeanem de Chalon, księciem Oranii, przypuszczalnym spadkobiercą księżnej Anny, dopóki ta ostatnia nie urodziła jej dzieci. Całe jego życie było poświęcone zbliżeniu się do korony książęcej.

"Wielki Wicehrabia" zmarł w swoim zamku Blain 1 kwietnia 1516 roku.


Żródła:

Jean II de Rohan w "WikipediA"; tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


JEAN [II] de Rohan w "Medievan Lands"; tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


Jean II de Rohan w "L'ÉCOSYSTEME GÉNÉALOGIQUE"; tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


Jean de Rohan, II w "Geni"; tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk

05-12-2023

19-11-2023