Thibaud (Tybald) I "Oszust" Tyobald [DeChampagne-Blois] (urodzony w Blois, około 908 roku, zmarł w Blois, 16 stycznia pomiędzy 975 a 977 rokiem) herb

Syn Tybalda "Starego" Tyobald [DeChampagne-Blois], hrabiego de Blois i Richildy de Bourges, córki Hugona, hrabiego de Bourges.

I hrabia de Blois, de Chartres i de Rennes od 960 roku do 16 stycznia pomiędzy 975 a 977 rokiem, wicehrabia de Tours i de Châteaudun od 956 roku do 16 stycznia pomiędzy 975 a 977 rokiem, senior de Vierzon, de Chinon, de Saumur, de Beaugency, de Provins i de Sancerre, regent Bretanii od 952 roku do 958 roku.

Poślubił pomiędzy 943 a 944 roku Liutgardę Pépinnide-Caroling-Herbertianie [Herbertides] de Vermandois (urodzona w Vermandois, prawdopodobnie między 915 a 920 rokiem, zmarła w opactwie Matemoutier w Vermandois, 27 maja po 985 roku ), córkę Herbert II Pépinnide-Caroling-Herbertianie [Herbertides], seniora of Vermandois i Adely Hildebrandy Robertyng, córki Robert I Robertynga, króla Francji i hrabiego Paryża.

Urodzony około 908 roku, zmarł 16 stycznia pomiędzy 975 a 977 rokiem w wieku około 66 lat. Uczynił ze swojego hrabstwa ważny ośrodek polityczny w dolinie Loary.

Tybald był wasalem księcia Francji Hugona "Wielkiego". U jego boku toczył walki z karolińskim królem Ludwikiem IV, którego pojmał około 945 roku. W zamian za odzyskanie wolności Ludwik ofiarował Tybaldowi miasto Laon. Tybald przybrał wówczas tytuł hrabiego Tours. Następnie uzyskał miasta Chartres i Châteaudun. Nawiązał bliskie relacje z hrabią Andegawenii Fulkiem II. W 958 roku obaj hrabiowie uznali siebie za "gubernatorów i administratorów królestwa Neustrii" oraz "hrabiów z bożej łaski" (comites Dei gratia).

Siostra Tybalda została żoną księcia Bretanii Alana II. W 952 roku Tybald został regentem Bretanii po śmierci Alana w imieniu jego małoletniego syna, Drogona. Po śmierci Drogona w 958 roku popierał Hoela z Nantes, zgłaszającego pretensje do Bretanii. W 960 roku przyjął tytuł hrabiego Blois.

Również w 960 roku rozpoczął długotrwałą wojnę z księciem Normandii Ryszardem I "Nieustraszonym". W 961 roku zaatakował Évreux. W odpowiedzi Normandczycy zaatakowali Dunois. W 962 roku Tybaldowi udało się zdobyć Rouen. Odwet księcia Normandii zakończył się spaleniem Chartres. Tybaldowi udało się opanować zamki Saint-Aignan oraz Anguillon. W tym samym czasie wybudował zamek w Saumur. W 966 roku podpisał pokój w Gisors.

Ożenił się z Luitgardisem de Vermandois około 944 roku, który urodził mu trzech synów i córkę, ale inne źródła podają, iż para miała sześcioro dzieci.


Żródła:

Tybald I Oszust w "WikipediA"


Theobald I the Trickster w "Geni"; tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


THIBAUT [II] w "Medievan Lands"; tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


THIBAUT [II] w "Medievan Lands"; tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


Thibaud I de Blois w "L'ÉCOSYSTEME GÉNÉALOGIQUE"; tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


Thibaut I "Le Tricheur" de Blois w "FIND A GRAVE"; tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk

04-02-2024