Adelajda Arpadówna (urodzona około 1040 roku, zmarła 27 stycznia 1062 roku) herb

Córka Andrzeja I "Białego, Katolika" Arpada, króla Węgier i N.N..

W 1057 roku poślubiła Wratysława II Przemyślida (urodzony w Pardze około 1032 roku, zmarł na wyszehradzkim zamku w Pradze 14 stycznia 1092 roku ) króla Czech, Polski.

W źródłach nie zachowała się data urodzenia Adelajdy. W literaturze historycznej przyjmuje się, że przyszła na świat około 1040 roku.

Istnieją rozbieżności, co do osoby jej matki. Starsza literatura przyjmowała, że była córką Anastazji, ruskiej księżniczki i żony Andrzeja I. Pojawiła się jednak hipoteza, że Anastazja była drugą żoną Andrzeja, a Adelajda pochodziła z pierwszego bliżej nieznanego małżeństwa późniejszego węgierskiego króla. Jej zwolennicy wskazują na to, że Jarosław "Mądry" nie wydawałby córki za wygnanego węgierskiego dynastę bez szans na tron. Realna szansa na zdobycie przez Andrzeja I węgierskiej korony pojawiła się dopiero około 1045 roku, a w takim wypadku Anastazja nie mogła być matką urodzonej około pięć lat wcześniej Adelajdy.

W 1056 roku doszło do wybuchu wojny domowej w Czechach: książę Spitygniew II wypędził swojego młodszego brata, księcia morawskiego Wratysława. Ten zbiegł na dwór Andrzeja I, pozostawiając w Ołomuńcu ciężarną żonę. Spitygniew II osadził bratową w grodzie Lśtení pod nadzorem komesa Mścisza. Po miesiącu złego traktowania, na prośbę praskiego biskupa Sewera, odesłał bratową do męża. Ta jednak po drodze poroniła i zmarła.

W takiej sytuacji jeszcze w 1056 roku Andrzej I wydał swoją córkę Adelajdę za Bratysława II. Zaniepokojony tym małżeństwem Spitygniew II, przywołał brata z wygnania i oddał mu część morawskich grodów.

Z małżeństwa Judyty i Wratysława II pochodzili:

Brzetysław II (zmarł 22 grudnia 1100 roku), książę Czech,

Wratysław (zmarł 19 listopada 1061 roku),

Judyta (urodzona między 1056 a 1060 rokiem, zmarła 25 grudnia 1085 roku lub 1086 roku), żona Władysława I Hermana, księcia Polski,

Ludmiła (zmarła po 1100 roku).


Żródła:

Adelajda w "Wikipedii"