Drahomira Stodorańska (Drogmira, Dragomira, Drahomira, Drohomira, Dargomiera) (urodzona w 890 roku lub 877 roku, zmarła 934 roku)

Regentka Czech od 15 września 921 roku do 928 roku.

W 906 lub 907 roku poślubiła Wratysława I Przemyślid (urodzony około 888 roku, zmarł 13 lutego 921 roku), księcia czeskiego.

Księżniczka stodorańska. Drahomíra pochodziła ze słowiańskiego plemienia Hevellerów. Była prawdopodobnie siostrą lub ciotką księcia Hevellera Tugumira . W 906 lub 907 roku wyszła za mąż za księcia czeskiego Wratysława I. Urodziła sześcioro lub siedmioro dzieci. Przewodziła (wraz ze swym synem Bolesławem, po śmierci swego męża) rebelii pogańskiej w Czechach.

Po śmierci męża w 921 roku, wspierana przez młodszego z synów (który powrócił do niej, opierając się próbom zaszczepienia mu chrześcijańskich wartości przez babkę) objęła władzę w imieniu nieletniego Wacława. Wraz z Drahomirą i Bolesławem do głosu doszło stronnictwo wrogie niemieckim wpływom oraz wspierające tradycje pogańskie. Zgodnie z czeską tradycją historiograficzną rozpoczęto z inicjatywy Drahomiry niszczenie kościołów oraz prześladowania duchowieństwa chrześcijańskiego. Ofiarą pogańskiego przewrotu padła m.in. matka Wratysława I - św. Ludmiła (według tradycji, zanotowanej w Żywocie św. Ludmiły i Kronice Kosmasa, została uduszona 15 września 921 roku na zamku w Tetinie przez siepaczy nasłanych przez synową).

Zgodnie z wolą Wratysława władzę w Czechach przejęła jego matka Ludmiła, następca zmarłego bowiem, Wacław, miał dopiero 13 lat. Ludmiła zajęła się także wychowywaniem obu wnuków w duchu chrześcijaństwa. Wnet jednak regentką małoletniego Wacława ogłosiła się jego matka, poganka Drahomira, którą wsparł jej młodszy syn Bolesław, nie chcąc przyjąć zaszczepianej przez babkę wiary w Chrystusa. Drahomira wykorzystała swoją silną pozycję i zamierzając uniezależnić się od Niemiec rozpoczęła skierowaną przeciwko chrześcijaństwu i Cesarstwu rebelię pogańską.

15 września 921 roku ludzie Drahomiry zaatakowali gród Ludmiły Tetin, dopadli chrześcijańską księżną i udusili ją. Pobożna za życia Ludmiła po swej męczeńskiej śmierci ogłoszona została świętą. Po jej morderstwie z inicjatywy Drahomiry rozpoczęły się masowe prześladowania chrześcijan oraz duchownych, których w bestialski sposób mordowano, niszczono także kościoły. Rebelia w Czechach zaniepokoiła władców niemieckich, którzy w obawie przed ogarnięciem buntami ziem niemieckich postanowili wesprzeć prawowitego władcę, małoletniego Wacława. Wkrótce do Czech przybyły wojska króla Henryka "Ptasznika" oraz księcia Bawarii Arnulfa. Drahomira nie miała szans w wojnie z Niemcami, dlatego też poddała się. W 924 roku udało się dojść do władzy Wacławowi, który z pomocą niemiecką rozpoczął odnowę organizacji kościelnej i odbudowę państwa, spustoszonego podczas rebelii. Przejęcie władzy przez Wacława wiązało się z wygnaniem jego matki Drahomiry, brata Bolesława oraz ich sprzymierzeńców.

Po śmierci Ludmiły Drahomira doprowadziła do wygnania księży. Choć niewątpliwie była zwolenniczką pogaństwa (na co wskazuje nie tylko jej pochodzenie lecz choćby preferowany przez nią sposób wychowania synów), spotkać się można z opinią, że istotnym powodem tych wydarzeń był przede wszystkim sprzeciw Drahomiry wobec polityczno-kościelnemu zwierzchnictwu Bawarii.

Ze związku z Wratysławem I miała:

Wacław I "Święty" (urodzony około 907 roku, zmarł 28 września 929 lub 935 roku), księcia Czech, zmarł bezpotomnie,

Bolesław I "Okrutny" (urodzony około 904 roku lub 910 roku, zmarł 15 czerwca między 967 a 972 rokiem), książę Czech, po nim potomstwo,

Spitygniew (zmarł młodo),

2 córki,

Pribisława (zmarła przed 938 roku), żona: przed 938 rokiem N.N.,

może Strzeżysława (zmarła w 987 roku), żona: Sławnika (zmarł 18 czerwca 981 roku), głowa rodu Sławnikowiców, książę Libic.


Żródła:

Drahomira w "WikipediA"


Historia powszechna/Czechy Przemyślidów w "WIKIBOOKS"

28-09-2022