Judyta Ludowing Turyńska (urodzona po 1135 roku, zmarła 9 września 1174 roku) herb

Córka Ludwika I Ludowing, landgrafa Turyngii i Jadwigę z Gudensbergu, córki Giso IV, hrabiego Gudensberga.

W 1153 roku poślubiła Władysława II (I) Przemyślida (urodzony około 1110 roku, zmarł w Meerane, Turyngia, 18 stycznia 1174 roku), księcia Czech, księcia ołomunieckiego, księcia brneńskiego, króla Czech.

Jej siostra Cecylia poślubiła księcia Oldrzycha. W roku 1153 roku Judyta została wydana za Władysława II, trzy lata wcześniej owdowiałego. Dwa lata później przyszedł na świat syn Przemysł Ottokar I, pierwszy w dynastii, który otrzymał imię legendarnego jej założyciela Przemysła Oracza. W dalszych latach urodzili się:

Władysław III Henryk (zmarł 12 sierpnia 1222 roku), książę Czech, margrabia Moraw,

Richenza (zmarła 19 kwietnia 1182 roku), poślubiła Henryka z dynastii Babenbergów księcia na Mödling.

Po wyniesieniu Władysława do godności króla Czech przez cesarza Fryderyka I "Barbarossę" na sejmie w Ratyzbonie 11 stycznia 1158 roku musiało dojść - wzorem dziadka - do kościelnej uroczystości w Pradze, podczas której koronowano oboje małżonków, łącząc obrzęd z unkcją. Po abdykacji męża w 1172 roku i interwencji cesarza sprzeciwiającego się następstwu Fryderyka Judyta udzieliła Władysławowi schronienia w rodowych dobrach w Turyngii. Po jego rychłej śmierci w 1174 roku zapewne powróciła do Czech i osiadła w klasztorze w Cieplicach, którego była fundatorką i gdzie została pochowana. Jej szczątki odkryto podczas prac archeologicznych w romańskiej bazylice i poddano badaniom antropologicznym.

Dla upamiętnienia Judyty ufundowano w Pradze most, który nazwany został Mostem Judyty, a wzniesiony z inspiracji króla Władysława II i biskupa praskiego Daniela, którzy podczas wyprawy włoskiej w 1158 roku mogli podziwiać antyczne budowle, ale jego fundatorką była królowa. Budowa trwała trzy lata, a w 1172 roku przeprowadzono kolejne prace. Most był położony poniżej dzisiejszego Mostu Karola, miał 514 m długości i 6,8 m szerokości, a na obu brzegach Wełtawy prowadziły na niego wieże mostowe. Po stronie małostrańskiej zachowały się resztki takiej wieży z reliefem przedstawiającym cesarza Fryderyka "Barbarossę" nadającego Władysławowi godność królewską. Most przetrwał do roku 1342, kiedy to 3 stycznia zniosła go powódź. W 1357 roku na polecenie cesarza Karola IV przystąpiono do wznoszenia obecnej budowli.

Judyta ufundowała klasztor benedyktynek w Cieplicach, który w latach 1160-1167 został wybudowany. Klasztor został zniszczony w czasie wojen husyckich.


Żródła:

Judyta Turyńska w "Wikipedia"


JUTTA w "MedLands" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk