Mnata Przemyślid (urodzonu 738 roku, zmarł w 804 roku) herb

Legendarny książe Czech od 783 roku do 804 roku.

Trzeci z kolei książę z dynastii Przemyślidów, a drugi z siedmiu legendarnych czeskich książąt między Przemysła "Oraczem" i pierwszym historycznym udokumentowanym księciem Bořivojem I.

Znany jedynie z "Kroniki" Kosmasa z Pragi, a następnie znany z przekazów historycznych z XIX wieku opisywanych przez František Palacký w "Historii narodu czeskiego w Czechach i na Morawach". Jedna z teorii mówi na temat liczby książąt jest podparta freskami na ścianach rotundy w Znojmo na Morawach przez Anežka Merhautova, który twierdził, że freski przedstawiają wszystkich członków dynastii Przemyślidów w tym w morawskich młodszych książąt.

Ani Kosmas, ani późniejsza tradycja, nie podają żadnych bliższych informacji na temat Mnaty poza tym, że był następcą Niezamysła.

Záviš Kalandra stwierdza, że imiona siedmiu mitycznych czeskich książąt pochodzą ze starych słowiańskich nazw dni tygodnia. Mnata odzwierciedlał poniedziałek. Montag z niemieckiego i angielskiego oznacza poniedziałek. Mano (Mani) był bogiem, która, jak sama nazwa wskazuje, poświęcony Montag - poniedziałek.

Zmarł w wieku 65 lub 66 lat. Po Mnacie rządy miał objąć Wojen.


Żródła:

Mnata w "Wikipedia" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


Mnata w "Wikipedia" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


Mnata w "Wikipedia"