Ulrich (Oldrich) IV "Młodszy" Vavák z Hradce (urodzony w Hradec Jindrichuv zapewne w 1372 roku, zmarł w Kutná Hora 22 września 1421 roku) herb

Syn Henryka (Jindřicha) III "Starszego" z Hradce i Elżbieta (Eliska z Hardeku) von Magdeburg-Hardegg, córki Burchard III von Magdeburg-Hardegg.

Regent Czech od 7 czerwca do 22 września 1421 roku.

W 1405 roku w Hradec poślubił Margarete/Markéta Kravař, córkę Latzek/Lacek I von Krawarn, Emerytowany Ołomunieca, kamerdynera Wacława IV, burgrabiego Pragi i Hofmester, starostę Moraw.

Ulrich nazywa Vavák był czołowym przedstawicielem szlachty husyckiej. Ulrich początkowo studiował za granicą, ale w 1390 roku przeniósł się na Uniwersytet w Heidelbergu. Po śmierci ojca w 1398 roku przejął w zarząd całą rowy majątek von Neuhaus, dzisląc je z bratem Johann "Młodszym". Zamieszkał z rodziną głównie w Teltsch. W przeciwieństwie do swojego brata, który pozostał wierny wierze katolickiej, Ulrich opowiedział się po stronie umiarkowanych Taborites, najbardziej radykalnego odłamu husytów, powstały po rozpadzie głównego nurtu na początku lat dwudziestych XV wieku. 10 grudnia 1420 roku wziął udział w dyskusji teologicznej z husytą Janem Žižką w Pradze między umiarkowanymi i radykalnymi Taborites.

Po śmierci Jana Żiżki, zawarł sojusz z Ulrichem von Rosenberg i Janem Leskovac. Ulrich von Rosenberg, jednak wkrótce opuścił husytów i został ich przeciwnikiem. W 1421 roku Ulrich został wybrany do parlamentu czeskiego. Ulrich we wrześniu 1421 roku zachorował na zarazę i zmarł we wrześniu.

Miał córkę i syna:

Annę (zmarła 1452 roku) żona: Hyneka Ptáček von Pirkstein; żona Heinricha von Michalowitz (Jindřich z Michalovic),

Meinhard von Neuhaus (3 lutego 1449 roku).


Żródła:

Ulrich V. von Neuhaus w "WikipediA" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk