Wacław II Przemyślid (urodzony w 1137 roku, zmarł po styczniu 1192 roku) herb

Najmłodszy syn Sobiesława I Udalryka Przemyślida, księcia Czech, księcia ołomunieckiego, księcia brneńskiego, księcia znojemskiego i Adelajdy Arpadówny, córki Álmosa "Ślepego" Arpada, księcia Slawonii, księcia Chorwacji, księcia Królestwa Węgier, księcia nitrzańskiego.

Książę brneński od 1174 roku do 1179 roku, książę ołomuniecki od 1174 roku do 1179 roku, książę brneński od 1174 roku do 1179 roku, książę Czech i margrabia Moraw od 9 września 1191 roku do stycznia 1192 roku.

Za panowania Władysława II przebywał na wygnaniu. Dopiero w 1174 roku gdy tron objął jego brat Sobiesław II otrzymał od niego dzielnicą brneńską a następnie także ołomuniecką. Po wypędzeniu Sobiesława II uciekł w 1179 roku na Węgry. Wrócił w 1184 roku. Wówczas rycerstwo zbuntowane przeciw księciu Fryderykowi powołało go na tron czeski.

Wacławowi II nie udało się zdobyć praskiego zamku, a Fryderyk z niemiecką pomocą stłumił bunt. Dopiero po śmierci następcy Fryderyka, księcia Konrada II Otto, objął czeski tron. Przeciw niemu wystąpił jednak biskup praski Henryk Brzetysław i uzyskał u cesarza Henryka VI nadanie Czech w lenno Przemysłowi Ottokarowi I.

Wacław II przez kilka miesięcy bronił Pragi, ale w końcu poddał się biskupowi i na początku 1192 roku władzę objął Przemysł Ottokar I. Wacław II zbiegł, ale został uwięziony przez margrabiego miśnieńskiego, który był szwagrem Przemysła Ottokara. Dalsze losy Wacława II nie są znane.

Wacław II nie założył rodziny i nie miał dzieci. losy Wacława II nie są znane.


Żródła:

"Poczet książąt i królów Czech" - autor: Przemysław Jaworski