Wojen (czeski: Vojen) Przemyślid (zmarł w 831 roku) herb

Legendarny książę Czech od 804 roku do 831 roku.

Imie Vojen (Wojen) może pochodzić od słowa wojna, wojny - Vojen i oznacza wojownika.

Legendarny książę czeski z dynastii Przemyślidów, trzeci z kolei następca Przemysła "Oracza". Jeden z siedmiu legendarnych czeskich książąt panujący pomiędzy Przemysławem "Oraczem" a pierwszym historycznym udokumentowanym księciem Bořivojem I.

Jedna z teorii dotyczy liczby książąt którzy widnieją na fresku widocznym na ścianach rotundy w morawskiem Znojmie. Anežka Merhautova twierdzi, że te freski dokumentują pierwszych historycznych władców z dynastii Przemyślidów na morawskim tronie.

Znany jedynie z "Kroniki" Kosmasa z Pragi i jest przyjety przez większość historyków z XIX wieku, w tym Franciszka Palackiego. Kosmas zauważa, że po Vojenově księstwem czeskim rządził Vnislav.

Záviš Kalandra twierdzi, iż imiona siedmiu mitycznych czeskich książąt pochodzi ze starych słowiańskich nazw dni tygodnia. Vojen jako trzeci z nich odzwierciedla wtorek, i wg Latina Martis imię pochodzi od Marsa, boga wojny.

"Kronika" Dalimila, a za nią późniejsza tradycja, przydała mu drugiego syna imieniem Włościsław, który miał panować nad Łuczanami. Dalimil twierdzi że Vojen podzielić swoje ziemie między synami: Vlastislavu dostał Łuczan, a Czechami mial zarządzać Unislava (Vnislav).


Żródła:

Vojen w "Wikipedia" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


Wojen w "Wikipedia"