Zofia Berg-Schelklingen (zmarła w klasztorze Zwiefalten, 31 maja, około 1126 roku) herb

Córka Henryka hrabiego Berg-Schelklingen i Adelajdy von Cham und Mochentalu, córki Diepolda (II) von Cham und Mochentalu margrabiego Nordgau.

Poślubiła w 1113 roku Otto II "Czarny, Otík" Przemyślid (urodzony około 1085 roku, zginął w bitwie pod Chlumcem, 18 lutego 1126 roku), księcia ołomunieckiego, księcia brneńskiego.

Jej siostra Rycheza wyszła za czeskiego księcia Władysława I, natomiast inna siostra Salomea z Bergu została żoną Bolesława "Krzywoustego", księcia Królestwa Polski.

Książę Władysław I w grudniu 1113 roku obawiając się swojego brata Sobiesława I uwolnił Ottona II "Czarnego", zwrócił mu dzielnicę ołomuniecką i ofiarował rękę Zofii z Bergu, która była młodszą siostrą jego żony. Zapewne także obiecał mu następstwo po sobie. Ślub Ottona "Czarnego" i Zofii nastąpił w 1113 roku.

W styczniu 1125 roku Władysław I ciężko zachorował. Rycheza z Bergu nakłoniła męża do wyznaczenia swojego szwagra Ottona "Czarnego" na opiekuna swoich dzieci i następcę. Jednak pod wpływem matki Świętosławy i Ottona z Bambergu książę pojednał się z bratem Sobiesławem, co umożliwiło temu drugiemu objęcie tronu.

Po śmierci Władysława I Rycheza z Bergu i jej siostra Zofia wyjechały do Bawarii.

Zofia z Bergu i Otto II Czarny mieli dwoje dzieci:

Eufemię (urodzona w 1115 roku, data śmierci nieznana), poślubiła Światopełka Mścisławowicza, księcia połockiego, mińskiego i niżno-nowogrodzkiego,

Otto III "Detleb" (zmarł 12 maja 1160 roku), książę ołomuniecki,

Świętopełk (żył w 1146 roku), źródło nie potwierdzają jego pochodzenie i nie zostało jeszcze zidentyfikowane.


Żródła:

Zofia z Bergu w "Wikipedia"


SOPHIE w "MedLands" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk