Baldwin I "Żelazna Ręka, Żelazne Ramię" Karoling (urodzony około 837/840, zmarł w Arras, Francja, 2 stycznia 879 roku) herb

Synem Odakara (zwanego również Audacerem i Inghelramem) Karoling, forestiera i nieznanej matki.

Pierwszy hrabia Flandrii od 862 roku do 2 stycznia 879 roku.

W Auxerre 13 grudnia 862 roku poślubił Judyta Marlet Karoling (urodzona między 837 a 840 rokiem, zmarła w Arras, w 879 roku), córkę Karola II "Łysego" Karolinga króla Akwitanii, Frankonii, Lotaryngii, Italii, cesarza rzymskiego i Ermentrudy, córki Eudes I hrabiego "Orleanu" i Ingeltrudy de Paris.

Pierwsza wzmianka o Baldwinie pochodzi z 862 roku, kiedy to Judyta Martel, wdowa po królach Wessexu Ethelwulfie i Ethelbaldzie, córka króla Franków Zachodnich, powróciła z Anglii na dwór ojca. Karol, który zmierzał właśnie do Soisson, usłyszał pogłoski o nie najlepszym prowadzeniu się córki. Aby zyskać na to dowody, wysłał na dwór swojego syna Ludwika i Baldwina.

Baldwin jednak porwał Judytę i 862 roku wziął z nią ślub ku wściekłości Karola, który zażądał od biskupów ekskomuniki dla pary młodej. Baldwin wybrał się wówczas na pielgrzymkę do Rzymu, gdzie uzyskał poparcie papieża Mikołaja I. Poparcie papieża umożliwiło mu obłaskawienie teścia, który nadał mu tytuł hrabiego Gentu, a później tytuły hrabiego Ternois i Flandrii.

W następnych latach Baldwin stał wiernie przy Karolu. W 871 roku prowadził rozmowy ze zbuntowanym synem króla, Karlomanem. Jego siła i postawa w boju przydały mu przydomek "Żelazne Ramię". Ufortyfikował miasta Arras, Gandawę i Brugię. Zmarł w 879 roku i został pochowany w opactwie St-Bertin.


Żródła:

Baldwin I w "Wikipedii"


BAUDOUIN w "MedLands" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk