Charles-Joseph Marie de Boufflers (urodzony w Paryżu, 16 sierpnia 1731 roku, zmarł 4 lub 13 września 1751 roku) herb

Joseph-Marie de Boufflers, hrabiego de Boufflers, II księcia de Boufflers i para Francji, hrabiego de Ponches i d'Estauges, seniora de Ligescourt i de Anconnay, gubernatora Flandrii i Hainaut, gubernatora i suwerennego komornika Lille, gubernatora, kapitana i dziedzicznego wielkiego komornika Beauvais, gubernatora i wielkiego bailla Douai, marszałka Francji i Madeleine-Angélique de Neufville de Villeroy, córki (Ludwika)-Nicolas VI de Neufville, III księcia de Villeroy i para Francji.

III książę de Boufflers i par Francji, gubernator Flandrii i Hainaut od 13 lipca 1747 roku do 4 lub 13 września 1751 roku.

W Gandawie, 23 kwietnia 1747 roku (umowa małżeńska), poślubił 15 maja 1747 roku Marię Annę Philippinę Théresę de Montmorency (urodzona w Gandawie, 10 grudnia 1730 roku, zmarła 27 października 1797 roku), córka Louisa-François de Montmorency, księcia de Montmorency, hrabiego de Logny, wicehrabiego de Roulers, barona de Heuchin i de Vendegies, seniora de Neuville-Vitasse, d'Amougies, de Russeignies i Marii Anny Teresy Rym, baronowej de Belem, córki Charlesa François Ryma, II barona de Bellem, Lorda de Schuervelde.

Urodzony w 1731 roku Karol Józef był jedynym synem i spadkobiercą księcia de Boufflers. Po jego śmierci odziedziczył majątek i tytuły po ojcu. Oznaczało to, że już w wieku 16 lat był księciem de Boufflers - w tym samym roku poślubił Marię Annę Filipińską Teresę. Mimo młodego wieku był człowiekiem twardym. Rodzina była głęboko zadłużona i ostatecznie w 1752 roku musiała sprzedać część swojego majątku na publicznej aukcji. Niestety, w wieku zaledwie 20 lat Karol zmarł.

Marie Anne odziedziczyła stanowisko damy dworu po swojej teściowej w 1747 roku. Pełniła tę funkcję aż do śmierci Marii Leszczyńskiej. Następnie została mianowana damą towarzyszącą nowemu dauphine, Marii Antoninie. Ostatecznie przeszła na emeryturę w 1771 roku, po czym wydaje się, że zniknęła z dworu. Data jej śmierci nie jest znana, ale szacuje się ją na około 1797 rok.

Po śmierci Karola Józefa książęca linia Boufflersów faktycznie wymarła, ponieważ kobietom nie wolno było dziedziczyć ze względu na prawo salickie.

Ze związku z Marii Anne Philipinne Therese de Montmorency, miał dwie córki:

córka de Boufflers (urodzona w 1749 roku, zmarła w 1751 roku),

Marie-Amélie de Boufflers (urodzona 5 maja 1751 roku, zmarła 28 czerwca 1794 roku), żona: Armanda Louisa de Gontaut de Gontaut, duc de Biron (urodzony 15 kwietnia 1747 roku, zmarł 30 grudnia 1793 roku), księcia de Lauzun.

Marie-Amélie była wychowywana przez babcię, która później wydała ją za mąż za Armanda Louisa de Gontaut-Biron w 1766 roku, stając się tym samym księżną de Lauzun. Miała służyć jako dame du palais najpierw Marii Leszczyńskiej, a następnie Marii Antoninie. Została zgilotynowana w 1794 roku, w wieku 43 lat.


Żródła:

House of Boufflers w "This is Versailles"; tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


Charles Joseph Duke De Bufflers w "Geni"; tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


Charles Joseph Marie de BOUFFLERS w "Geneanet"; tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk

31-05-2024